Przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie- wynika z przyjętych przez rząd przepisów. Oznacza to rezygnację z obligatoryjnego metkowania towaru i poprzestanie na uwidocznieniu cen.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, wielu towarów już dzisiaj nie trzeba oznaczać ceną. Dotyczy to np. towarów o małych gabarytach, żywych zwierząt, roślin czy też niektórych towarów kosztujących mniej niż 5 zł. Ponadto, hipermarkety i supermarkety w praktyce nie stosują obowiązkowego naklejania ceny na każdym produkcie, gdyż dysponują systemami umożliwiającymi stosowanie na ich oznaczanie kodów kreskowych. Czynność ta jest natomiast realizowana przez mikroprzedsiębiorców.

Zobacz: Aukcje grzecznościowe, nie zawsze grzeczne

Projekt wprowadza nowe pojęcie „eksponowanie cen", w tym cen jednostkowych. Chodzi o to, że cena towaru, co do zasady, powinna być tak uwidoczniona, aby kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości i prawdziwości, czyli aby nie musiał zadawać sprzedawcy dodatkowych pytań. W związku z tym proponuje się wprowadzenie wywieszek cenowych lub cenników elektronicznych. W projekcie ustawy wskazano, że sposób uwidoczniania cen towarów i usług oraz wykaz towarów, dla których eksponowanie ceny jednostkowej nie jest konieczne, zostaną określone w rozporządzeniu ministra gospodarki.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Identyfikacja towaru lub usługi na paragonie