Od ponad pół roku prawnicy w całej Europe mogą korzystać ze specjalnego serwisu zawierającego orzeczenia sądów państw członkowskich stosujących prawo unijne. Serwis nosi nazwę Caselex. Korzystanie z serwisu jest odpłatne, jego twórcy przewidzieli jednak preferencyjne ceny dla sądów, ministerstw i urzędów.

Twórcami Caselex są prawnicy, którym osobiście pracę bardzo utrudniał brak dostępu do orzecznictwa innych państw UE w kontekście interpretacji poszczególnych przepisów dyrektyw unijnych. Serwis powstał m.in. w oparciu o dotacje z UE.

Pięć lat pracy

Od 2003 roku holender Marc de Vries oraz Stig Marthinsen pracowali nad stworzeniem sytemu umożliwiającego opracowywanie i udostępnianie orzeczeń sądów państw Unii Europejskiej, szerszej grupie podmiotów. Na początku 2008 roku udało im się zaprezentować pierwszą wersję Caselex.

Poza kancelariami prawniczymi oraz indywidualnymi prawnikami, z programu mogą korzystać także sądy oraz instytucje pracujące nad implementacją prawa unijnego do krajowego. Korzyści z Caselex mogą mieć także wydziały prawa. Doświadczenia innych państw i sędziów orzekających w sądach państw członkowskich, pomogą w sprawnym i prawidłowym wcieleniu określonej normy.

- Już w połowie lat 90-tych, jako początkujący prawnik, zastanawiałem się czy sąd , który ma zmierzyć się z zastosowaniem określonego przepisu unijnego nie mógłby przypadkiem skorzystać z doświadczenia sądu innego z krajów, przed którym ten problem wcześniej zawisł- mówi Marc de Vries.

Jak powstaje jest serwis

Przy opracowywaniu opisów spraw pracują prawnicy oraz studenci prawniczych studiów podyplomowych, pod okiem wybitnych ekspertów prawa unijnego. Jednym z ekspertów jest dr Adam Łazowski, obecnie wykładowca na Wesminster University w Londynie, wcześniej założyciel i kierownik Studium Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wybrane orzeczenia , w którym sąd powołuje się na określony przepis prawa unijnego, poddawane jest edycji polegającej na zwięzłym ujęciu wyroku i jego uzasadnienia. Treść jest następnie tłumaczona na język angielski. Dostępne jest, więc podsumowanie wyroku w języku angielskim oraz państwa, w którym wyrok zapadł. Ponadto w serwisie znajdziemy pełną wersję orzeczenia w języku kraju, którego sąd je wydał.

W serwisie można znaleźć wyroki Sądów Najwyższych, Naczelnych Sądów Administracyjnych, Trybunałów a także sądów niższych instancji. W odnalezieniu właściwego wyroku pomaga wyszukiwarka, która odnajduje wyroki pod kontem zastosowanego przez sąd przepisu, sygnatury , dziedziny prawa czy też kraju, w którym wyrok zapadł.

W Ceselex znajdziemy tylko te wyroki , które zapadły po 2000 roku. Obecnie zawiera on około 2500 orzeczeń. Codziennie dochodzą jednak nowe. Twórcy serwisu podkreślają , że chodzi o liczbę ponad 100 wyroków miesięcznie. Pracuje nad nimi blisko 100 studentów podyplomowych oraz tłumacze języka angielskiego.

Serwis zawiera także pełne wersje europejskich aktów prawnych.

Dyrektywa o dostępie do informacji

Dla twórców serwisu niezwykle cenna jest Dyrektywa 2003/98/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 17 listopada 2003 roku w sprawie dalszego wykorzystania informacji z sektora publicznego. Dyrektywa ta ma na celu częściową harmonizację przepisów prawa krajowego Państw Członkowskich dotyczących dostępu podmiotów prywatnych do informacji gromadzonych przez podmioty prawa publicznego. Wprowadza ona obowiązek Państw Członkowskich, by dokumenty przygotowane przez podmioty prawa publicznego, o ile ich dalsze wykorzystanie jest dopuszczalne, były udostępniane do dalszego używania, w tym w celach związanych z działalnością gospodarczą. Udostępnianie dokumentów winno mieć formę elektroniczną. Dyrektywa nie wyklucza odpłatności za udostępnianie dokumentów publicznych. Umożliwia ponadto jednostkom sektora publicznego udostępnianie dokumentów na podstawie udzielanej licencji oraz zakazuje zawierania przez te jednostki z podmiotami prywatnymi, poza określonymi wyjątkami, umów o wyłączne dalsze korzystanie z udostępnianych dokumentów.

Zakres spraw w Caselex

Obecnie serwis obejmuje wyroki z zakresu prawa spółek , prawa konkurencji , ochrony konsumentów , prawa własności intelektualnej, prawa pracy, ubezpieczeń , technologii informatycznych i telekomunikacyjnych , swobodnego przepływu osób czy też prawa ochrony środowiska. W przyszłości planuje się wprowadzenia także spraw z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego oraz europejskiego prawa administracyjnego. Twórcy serwisu oferują darmowy, dwutygodniowy dostęp do Caselex.

WWW.caselex.com

Katarzyna Rychter