Przepisy o elektronicznym postępowaniu upominawczym funkcjonują od blisko trzech lat, jednak w ostatnim czasie coraz częściej słychać głosy świadczące o nadużywaniu, m.in. przez firmy windykacyjne, procedur związanych z postępowaniem przed e-sądem. Propozycje usprawnień w tym zakresie przewiduje projekt PO. Swoje pomysły ma także resort sprawiedliwości.

Jeden z głównych zarzutów dotyczy uzyskiwania elektronicznych nakazów zapłaty na wierzytelności już zapłacone, przedawnione lub nieistniejące, poprzez podanie w pozwie błędnego bądź nieaktualnego adresu dłużnika. Prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za informatyzację sądownictwa, zapowiedział w dniu 6 grudnia 2012 r. zmiany, które mają zapobiec takim sytuacjom. Nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie zmian przepisów o elektronicznym postępowaniu upominawczym, przewiduje również projekt przygotowany przez posłów PO.

Projekt poselski

Poselski projekt zmian w procedurze cywilnej, przewiduje, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym, będą mogły być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie pięciu lat przed wniesieniem pozwu.

- Takie kryterium ograniczyłoby napływ spraw do e-sądu o 10 proc. - komentuje prof. Jacek Gołaczyński.

Posłowie proponują także grzywnę za wskazanie nieaktualnego adresu pozwanego, jeżeli wynikało to ze złej wiary lub lekkomyślności powoda.

W projekcie zakłada się także, aby w sprawach w których egzekucja ma być prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego wydanego do wyroku zaocznego, komornik miał obowiązek poinformować bezpośrednio dłużnika, że wszczyna egzekucję i pouczyć o możliwości odwołania.

Plany resortu sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości prof. Jacek Gołaczyński poinformował z kolei o planach resortu, które mają pozytywnie wpłynąć na działanie e-sądu .

Ministerstwo proponuje m.in. automatyczną weryfikację zdublowanych pozwów. Chodzi tutaj o wprowadzenie do systemu rozwiązań polegających na tym, że system będzie "wskazywał" i "podpowiadał" orzecznikowi, że sprawa o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami już wcześniej została wytoczona.

Resort planuje także wprowadzenie weryfikacji adresu zamieszkania pozwanego z rejestrem PESEL, co ma pozwolić na uniknięcie doręczeń nakazu zapłaty na błędny adres lub wydawania nakazów wobec osób nieżyjących.

Do e-sądu do dnia 5 grudnia 2012 r. wpłynęło 4.599.000 spraw. Ponad 98 proc. z nich zostało załatwionych. Wydano 4.371.000 nakazów zapłaty.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Zestawienie zmian w KPC w 2012 roku

Duże zmiany w procedurze cywilnej