Dnia 19 kwietnia 2010 r. weszły w życie przepisy nowelizujące instytucję doręczenia w prawie cywilnym.

Od 19 kwietnia 2010 r. obowiązuje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 7 poz. 45). Powyższy akt nowelizuje przepisy dotyczące doręczeń. W nowym brzmieniu regulacja dotycząca doręczeń dokonywanych przez sąd stanowi, że dokonuje on doręczeń przez operatora publicznego lub innego operatora pocztowego, osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Ustanowiono ponadto zasadę, że w toku sprawy adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu należy dołączyć dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą , a brak tego dowodu będzie skutkował zwrotem pisma, bez wzywania do usunięcia braku formalnego.

Jednocześnie zastrzeżono, że powyższa regulacja nie dotyczy wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

W myśl przepisów czynności związane z ustanowieniem kuratora do doręczeń może wykonywać także referendarz sądowy.

PS