Osoba, która ukończyła aplikację radcowską i uzyskała zaświadczenie o jej odbyciu traci status aplikanta. Takie stanowisko zajął resort sprawiedliwości w związku z zapytaniem skierowanym przez Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych w tym przedmiocie.

Prezes KRRP wystąpił z prośbą o zajęcie przez Ministerstwo Sprawiedliwości stanowiska w zakresie możliwości zastępowania radców prawnych przed sądami i organami ścigania przez osoby, które uzyskały zaświadczenie o ukończeniu aplikacji, a nie przystąpiły bądź nie zdały egzaminu radcowskiego.

Jak czytamy w stanowisku resortu sprawiedliwości istotnym elementem procesu szkolenia w trakcie aplikacji jest możliwość zastępowania radcy prawnego przez aplikanta radcowskiego w przypadku niektórych czynności składających się na świadczenie pomocy prawnej.

Zobacz: Ostateczne wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego 2011

W opinii resortu użycie w przepisach regulujących powyższą kwestię terminu „aplikant radcowski” prowadzi do wniosku, że możliwość zastępowania radcy prawnego jest związana z posiadaniem statusu aplikanta.

Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnieniem takiej regulacji wydaje się być, fakt, iż instytucja zastępstwa radcy prawnego przez aplikanta radcowskiego jest elementem składającym się na przygotowanie do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego, w związku z czym stanowi ważny element kształcenia.

Wraz z utratą statusu aplikanta odpada zatem podstawowy cel instytucji zastępstwa jakim jest praktyczne doskonalenie umiejętności zawodowych i przygotowanie aplikanta do wykonywania zawodu - ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz: Mniej barier dla kandydatów na aplikantów

W związku z tym w opinii resortu w sytuacji utraty statusu aplikanta poprzez zakończenie aplikacji, co powinno zostać potwierdzone przez właściwą radę okręgowej izby radców prawnych stosowanym zaświadczeniem, dana osoba nie może zastępować radcy prawnego na podstawie art. 351 ust.1 i 2 ustawy o radcach prawnych jak i również sporządzać i podpisywać pism procesowych w oparciu o przepis art. 351 ust. 4 tejże ustawy.

W tej sytuacji ewentualna zmiana statusu osób po ukończeniu aplikacji radcowskiej wymagałaby nowelizacji ustawy o radcach prawnych - podsumowuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Źródło: OIRP w Szczecinie

Zobacz także:

SN: Aplikant adwokacki posiada status obrońcy

Termin egzaminu radcowskiego i adwokackiego w 2012 roku