PKPP Lewiatan przygotowała już po raz dziewiąty „Czarną Listę Barier”, na której znalazło się 366 utrudnień, a wiec więcej niż rok wcześniej.

W 2011 roku doczekaliśmy się kilku korzystnych zmian,które wynikały m.in. z dwóch ustaw deregulacyjnych, ale nie można mówić o znaczącym obniżeniu barier -ocenia Lewiatan.

W ubiegłym roku obniżono niektóre opłaty, np. w KRS. Poszerzono nieco możliwość stosowania dokumentów w formie elektronicznej, np. przy rejestracji działalności gospodarczej. Nie odnotowano jednak postępu we wdrażaniu e-administracji, bo możliwości elektronicznego kontaktowania się z instytucjami publicznymi są wciąż ograniczone - uważa Lewiatan.

Zobacz: Mniej barier administracyjnych dla obywateli

Zdaniem Lewiatana w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie było istotnych zmian. Nie doczekaliśmy się poszerzenia możliwości elastyczniejszej organizacji czasu pracy ani zmniejszenia obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnianiem pracowników- ocenia.

Z kolei w dziedzinie podatków pojawiło się kilka korzystnych zmian, jak poszerzenie możliwości stosowania dokumentów w formie elektronicznej czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego, ale nie nastąpiło odczuwalne uproszczenie realizacji obowiązków podatkowych -uważają autorzy Listy.

Zobacz: Mniej barier dla przedsiębiorców od 2012 roku

Jak zauważa Lewiatan w ochronie środowiska nie uchwalono nowej ustawy racjonalizującej zagospodarowanie odpadów. Przyjęta została za to nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale jej efekty będą odczuwalne dopiero w przyszłym roku i zależeć będą od jakości przetargów na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz rozwoju regionalnych instalacji przetwarzania odpadów -ocenia.

Tempo wykorzystania środków unijnych jest dobre, ale efektywność całego procesu w opinii autorów budzi poważne wątpliwości.

Lewiatan zwraca także uwagę na to, że nie udało się wprowadzić zmian poprawiających funkcjonowanie zamówień publicznych. A umożliwienie zamawiającym arbitralnego wykluczenia wykonawcy z rynku zamówień publicznych na 3 lata zwiększyło ryzyko realizacji zamówień publicznych - zauważa.

Zobacz: Ograniczenie barier dla tłumaczy przysięgłych

Autorzy alarmują także, że droga do uzyskania pozwolenia na budowę nie uległa skróceniu. Nie nastąpiła zmiana ustawy o planowaniu przestrzennym, która skłoniłaby władze samorządowe do uchwalania planów i w konsekwencji ułatwiłaby jednocześnie realizację inwestycji i zachowanie ładu przestrzennego - ocenia Lewiatan.

Ponadto w opinii Lewiatana rozstrzyganie sporów i dochodzenie roszczeń na drodze sądowej nadal zabiera mnóstwo czasu, jest kosztowne i mało skuteczne. W efekcie dłużnicy czują się bezkarni, a wierzyciele bezsilni.

W związku z istniejącymi licznymi barierami, eksperci Lewiatana oceniają, że w rankingach konkurencyjności i wolności gospodarczej pozostaniemy na odległych miejscach.

Czarna Lista Barier

Źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Mniej barier dla kandydatów na aplikantów

Lewiatan: Rozbieżności interpretacyjne barierą dla rozwoju e-faktur