W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, która przewiduje m.in. zniesienia zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości podważenia tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego.

Jedną z głównych zmian jest zniesienie zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym i wprowadzenie możliwości zaskarżania tylko orzeczeń najbardziej istotnych dla skazanego jak np. tych związanych z pozbawieniem wolności.

Zmiany we wnioskach

Nowela precyzuje także terminy na rozpoznanie skarg i wniosków oraz zażaleń na postanowienia sądu I instancji. Termin ten ustalono na 21 dni od dnia wpłynięcia wniosku lub skargi lub przekazania zażalenia przez sąd I instancji.

Zgodnie z nowymi przepisami złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego ten wniosek dotyczy. Ponadto postanowienia w postępowaniu wykonawczym będą wykonywane z chwilą ich wydania, a nie uprawomocnienia.

Zobacz: Krótsze procesy - projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego

Obrona

Znowelizowany kodeks karny wykonawczy zawiera również zmodyfikowany zbiór przesłanek obrony obligatoryjnej w postępowaniu wykonawczym. Wyłączono z niego przypadek niewładania przez skazanego językiem polskim, dodano zaś przesłankę wystąpienia okoliczności utrudniających obronę.

Zobacz: NSA: Zadośćuczynienie za przewlekłość postępowania zwolnione z podatku

Kryteria osadzenia w zakładzie karnym

Znowelizowano także art. 100 Kkw, określający kryteria osadzenia skazanego we właściwym zakładzie karnym. W dotychczasowym brzmieniu ten przepis przewidywał, że skazany odbywa karę w zakładzie karnym położonym, w miarę możliwości, najbliżej jego miejsca zamieszkania. Przeniesienie skazanego do innego zakładu mogło nastąpić tylko z uzasadnionych powodów. W wyniku nowelizacji ustawodawca zrezygnował z kryterium bliskości zakładu karnego w stosunku do miejsca zamieszkania skazanego.

Udział stron w postępowaniu

W myśl nowelizacji większość spraw sąd ma rozpoznawać bez udziału stron.

Obowiązkowa kontrola na obecność alkoholu i narkotyków

Nowela nakłada na skazanego obowiązek poddania się badaniu na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Jeśli nie będzie chciał się zgodzić na takie badanie, to zostanie uznany za osobę pod wpływem alkoholu lub narkotyku. Takie rozwiązanie obecnie nie funkcjonuje w polskim postępowaniu karnym.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Surowe kary za znęcanie się nad zwięrzętami - wchodzą w życie nowe przepisy

Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki