Wizerunek wymiaru sprawiedliwości i ocena jego reformy, a także aktualny stan świadomości społecznej w zakresie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów oraz praw osób pokrzywdzonych przestępstwem to przedmiot zleconego przez Ministerstwo Sprawiedliwości badania.

Głównym celem badania było dostarczenie wiarygodnych i aktualnych informacji na temat oceny przez społeczeństwo poszczególnych obszarów wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Opieszałość przyczyną negatywnych opinii

Jak wynika z badań, większość Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat nie zetknęła się z instytucjami wymiaru sprawiedliwości z kolei kontakt przynajmniej z jedną instytucją miała jedna piąta badanych. W porównaniu z deklaracjami badanych z 2008 roku z bieżącymi danymi, można stwierdzić, iż obecnie zdecydowanie mniej osób przyznaje, że miało styczność z jakimiś instytucjami wymiaru sprawiedliwości.

Natomiast hierarchia instytucji, z którymi respondenci najczęściej mieli kontakt, uległa niewielkim zmianom w porównaniu z rokiem 2008. Nadal na pierwszym miejscu jest sąd, z tym, że obecnie zdecydowanie mniej osób twierdzi, że zetknęło się z tą instytucją osobiści lub pośrednio. Drugie miejsce zajmują notariusze, natomiast trzy lata temu zajmowali adwokaci. Z kolei radcy prawni sytuujący się na czwartej pozycji, poprzednio zajmowali szóste miejsce.

Blisko połowa badanych pozytywnie ocenia instytucje wymiaru sprawiedliwości. Powodem negatywnych opinii jest m.in. opieszałość działań.

Sędziowie tworzą wizerunek wymiaru sprawiedliwości

Z badania wynika, że najczęściej wizerunek wymiaru sprawiedliwości kształtują sędziowie, a nieco rzadziej prokuratorzy. Wymiar sprawiedliwości kojarzy się Polakom przede wszystkim z sądem – tę instytucję spontanicznie wymieniło 77% badanych.

Dla ponad jednej czwartej wymiar sprawiedliwości reprezentowany jest przez prokuraturę, z kolei na policję wskazało 26 % respondentów. Co dziesiąty badany wymienił Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości

Nowe instytucje

Badani pozytywnie ocenili wprowadzenie przepisu dotyczącego nagrywania na salach rozpraw tzw. e-protokołu, przedmiotowe rozwiązanie pozytywnie odebrało 76% respondentów.

Spośród projektów wdrażanych w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości, najwięcej osób bo aż 60% słyszało o systemie dozoru elektronicznego. Pozostałe projekty zna co piąty badany. I tak e-sąd kojarzy 17%, możliwość zarejestrowania spółki w 24h-18%, a możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet-22%.

Zobacz: Minister Sprawiedliwości o skutecznym wymiarze sprawiedliwości

Ustawa dotycząca stalkingu jest zdaniem 85% badanych ważna dla społeczeństwa. Średnio co drugi badany słyszał natomiast o zaostrzeniu kar dla pedofilów. Zdecydowana większość z nich bowiem aż 86% ocenia wprowadzenie tych zmian pozytywnie.

Ponadto jak wynika z raportu kara polegająca na wykonywaniu prac społecznie użytecznych jest oceniania jako lepsza od kary więzienia przez przeważającą większość badanych -88%.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Minister Sprawiedliwości o efektywności polskiego wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości w opinii Polaków