Naczelna Rada Adwokacka podczas zorganizowanej konferencji prasowej zaprezentowała propozycje zmian w ustawie Prawo o Adwokaturze. Senat ma czas do 15 stycznia 2009 roku na wniesieniu ewentualnych poprawek do projektu ustawy Prawo o adwokaturze.

NRA wystosowała list do wszystkich senatorów RP z apelem o uwzględnienie poprawek do ustawy Prawo o Adwokaturze, przyjętej przez Sejm w dniu 19 grudnia 2008 rok, które gwarantowałyby utrzymanie wysokiego poziomu praktycznych umiejętności wśród adwokatów rozpoczynających swoją karierę. Negatywnie zostało ocenione zniesienie egzaminów ustnych kończących aplikacje adwokacką, zniesienie sześciomiesięcznych praktyk w sądach i prokuraturze, oraz zbyt liberalny dostęp doktorów prawa do zawodu adwokata.

Przyjazny egzamin ustny

NRA proponuje przywrócenie ustnego egzaminu kończącego aplikację adwokacką, który został usunięty z projektu ustawy Prawo o Adwokaturze . Zdaniem samorządu adwokackiego wyeliminowanie tej formy sprawdzenia wiedzy znacznie obniży poziom wykonywanych usług przez adwokatów. Praktykom wydaje się oczywiste sprawdzenie, czy kandydat do zawodu umie sprostać potrzebom sali sądowej, zarówno w postępowaniu karnym, które jest ustne co do zasady, jak i cywilnym, a nawet w gospodarczym. Takie stanowisko popiera także Krajowa Rada Sądownicza.

NRA przedstawiła komisji sejmowej projekt przyjaznego dla zdających egzaminu ustnego. To zdający miałby prawo do wyboru jednej dziedziny, z której chciałby zdawać egzamin ustny przed komisją państwową, odpowiadając na losowo wybranych pięć pytań o charakterze casusów.

Wśród dziedzin, które miałyby być wskazane we wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego znalazłoby się:

- materialne i procesowe prawo karne

-materialne i procesowe prawo cywilne, łącznie z prawem rodzinnym i opiekuńczym,

-prawo administracyjne i prawo pracy,

-materialne i procesowe prawo gospodarcze,

-prawo konstytucyjne i prawo europejskie.

-Wzorcem europejskim jest egzamin ustny, który w niektórych państwach europejskich często jest jedyną formą egzaminu kończącego aplikację adwokacką -podkreśliła Prezes NRA- adw. Joanna Agacka–Indecka .

Postulat NRA w kwestii nagrywania egzaminu ustnego miałby zapobiec ewentualnym wątpliwościom co do obiektywizmu komisji egzaminacyjnej.

Koniec z praktykami w sądach i prokuraturze

W opinie NRA uchwalone przez Sejm zniesienie praktyk w sądach i prokuraturze godzi w jakość wymiaru sprawiedliwości.

Jak podkreśla adw. Jerzy Naumann: "Każda profesja wymaga sprawdzenia kryteriów praktycznej wiedzy, a w zawodzie adwokata zdolność zadawania pytań, chronologicznego ułożenia ich, oraz niekiedy powstrzymanie się od zadania jakiegoś pytania to umiejętności, które zdobywa się m.in. uczestnicząc w rozprawach".

Dobrze przygotowany adwokat, co jest możliwe poprzez odbycie praktyk sądowych i prokuratorskich nie powoduje przedłużenia postępowania, co odbija się na interesach stron.

Doktorzy prawa adwokatami „z automatu”

NRA zakwestionowało także pomysł zbyt liberalnych zasad przyjmowania do zawodu osób z tytułem doktora prawa. Decyzja o dopuszczeniu do zawodu adwokata doktorów prawa, posiadających trzyletnią praktykę w zawodzie narusza zasadę badania rękojmi przez samorząd adwokacki przy przyjęciach do zawodu.

Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego- adw. Jerzy Naumann uznał, że kroki rządu zmierzają do odebrania adwokaturze cech zawodu zaufania publicznego, oraz tworzą szkodliwą ustawę, nie tylko dla adwokatury i całego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli.

Senat do posiedzenia w dniach 14-15 stycznia 2009 roku ma czas na uwzględnienie ewentualnych poprawek proponowanych przez środowisko adwokackie.

Anna Sergiej