W dniu 8 sierpnia 2009 roku kandydaci na aplikację sądowo-prokuratorską przystąpili do egzaminu. Przeprowadzony po raz pierwszy na nowych zasadach składał się ze 150 pytań testowych, na które możliwa była tylko jedna poprawna odpowiedź. Uzyskanie 100 punktów oznaczało pozytywny wynik egzaminu.

Spośród 1467 zdających, do pisemnego etapu zakwalifikowało się 953 zdających-podaje Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

Etap II egzaminu odbędzie się w Krakowie w dniu 29 sierpnia 2009 roku i będzie polegał na napisaniu pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Ogółem na aplikacje może być przyjętych 300 osób.

Zakres egzaminu obejmuje: kc, kpc, ksh, kp, kk, kpk, kks, kw, kpa, Konstytucję RP, ustrój sądów powszechnych i administracyjnych, Prawo o Prokuraturze, ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, prawo korporacji prawniczych, prawo UE łącznie z historią, prawo prywatne międzynarodowe, prawo papierów wartościowych.

Aplikacja ogólna

Aplikacja ogólna rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia listy zakwalifikowanych po egzaminie wstępnym i trwa 12 miesięcy. W czasie aplikacji jej uczestnicy będą uczęszczali na zajęcia w KSSiP oraz odbędą praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości

Na czas nauki każdemu aplikantowi wyznaczony zostanie patron-koordynator. Będzie on opiekunem merytorycznym, a przede wszystkim będzie sprawował opiekę nad przebiegiem praktyk.

Aplikacje specjalistyczne

Osoby, które pomyślnie ukończą aplikację ogólną, będą mogły starać się o przyjęcie na aplikację specjalistyczną. Decyzję o przyjęciu na aplikację sędziowską albo prokuratorską Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wydawał według kolejności umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć.

Aplikacja sędziowska trwa 54 miesiące. Składać się będzie z dwóch etapów – nauki i praktyk w KSSiP (pierwsze 30 miesięcy) oraz (w kolejnych 24 miesiącach) stażu na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego. Drugi etap kształcenie będzie się wiązał z zatrudnieniem aplikanta na podstawie umowy o pracę na czas określony na jednym z wyżej wymienionych stanowisk.

Pierwszy etap aplikacji sędziowskiej będzie kończył się dwuczęściowym egzaminem sędziowskim. Część pisemna egzaminu obejmować będzie z zadań praktycznych a część ustna kazusy. Pozytywny wynik egzaminu będzie uprawniał do rozpoczęcia stażu.

Aplikacja prokuratorska potrwa 30 miesięcy, w czasie jej odbywania aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach w KSSiP oraz odbędą praktyki.

Aplikację zakończy, analogiczny do egzaminu sędziowskiego, egzamin prokuratorski składający się z zadań praktycznych-część pisemna i kazusów-część ustna.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Sędziowie zakończyli obchody 30-lecia sądownictwa rodzinnego