Wyniki ostatniego egzaminu państwowego kończącego aplikacje radcowską zaniepokoiły Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Stąd wystosowała ona listę postulatów skierowanych do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zmiany sposobu przeprowadzania egzaminu.

Tegoroczny państwowy egzamin radcowski, który odbył się w dniach 29 czerwca-2 lipca 2010 roku po raz pierwszy był organizowany przez Ministerstwo sprawiedliwości, a nie przez samorząd radcowski. Po jego zakończeniu i przeanalizowaniu wyników wątpliwości Rady OIRP wzbudziły niejasne kryteria oceny, oraz zasady przeprowadzenia egzaminu.

Kto zdawał egamin

Wśród 455 osób przystępujących do egzaminu w Warszawie znaleźli się kandydaci po ukończeniu 3,5 letniej aplikacji radcowskiej, oraz osoby przystępujące na podstawie art. 25 u.o.r.p., czyli osoby bez ukończonej aplikacji, mające doświadczenie na rynku usłu prawnych. Pozytywny wynik osiągnęło 241 osób z grupy, która odbyła aplikację, oraz tylko 18 osób bez aplikacji. Również lepsze oceny w pierwszej grupie ukazały po raz kolejny, że aplikacja jest najlepszą drogą przygotowującą do egzaminu.

Większy procent zdających stanowiły kobiety (56 %), oraz osoby w wieku 30-34 lata- w tej grupie również wyniki z egzaminów były lepsze niż wśród 27-29-latków.

Niejednoznaczne kryteria egzaminu

Jedynie 57 % osób przystępujących do egzaminu w izbie warszawskiej pozytywnie zaliczyła egzamin, co zdaniem Rady OIRP było spowodowane brakiem precyzyjnych kryteriów oceny. Dowodem tego jest zróżnicowany poziomwyników w poszczególnych izbach-przykładowo w Lublinie zdawalność wynosiła 100 %, w Białymstoku jedynie 9% nie zdało, natomast w izbie bydgoskiej odsetek ten wynosił aż 36%.

Zdaniem Rady OIRP w Warszawie winę za taka sytuację ponosi Ministerstwo, gdyż nie stworzyło jasnych kryteriów wystawiania ocen z egzaminów. Stąd Rada optuje za rozwiązaniem z lat poprzednich, czyli przeprowadzeniem egzaminów w izbach, które kształcą i przygotowują aplikantów do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Jak podkreśla Maciej Bobrowicz-Prezes Krajowej Rady Radców Prawnychegzamin nie może być ruletką, ale w sposób jednoznaczny i doprecyzowany powinien weryfikować wiedzę osób zdających. Tak może się stać jedynie poprzez wprowadzenie konkretnych reguł przeprowadzania państwowego egzaminu radcowskiego."


Ministerstwo Sprawiedliwości broni się

W odpowiedzi na zarzuty radców prawnych Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że egzamin przeprowadzono w sposób rzetelny i obiektywnie sprawdzający wiedzę osób, które od niego przystąpiły.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości na niski wynik egzaminu w OIRP w Warszawie wpływ mogła mieć m.in. względnie wysoka liczba osób, które przystąpiły do egzaminu bez odbycia aplikacji radcowskiej (najwięcej w kraju – ponad 70 osób). Natomiast w grupie aplikantów zdawalność wyniosła około 2/3, co stanowi wynik porównywalny do pozostałych izb.

Postulaty samorządu radowskiego

Rada OIRP w Warszawie postuluje m. in. wprowadzenia i egzekwowania precyzyjnych i jasnych kryteriów oceny poszczególnych zadań egzaminacyjnych, w tym celu proponuje obowiązek konsultacji wszystkich członków komisji egzaminacyjnych w ramach jednego przedmiotu.

Kolejnym pomysłem jest jednoznaczne ustalenia z jakich materiałów (publikacji, komentarzy, książek) zdający mogą korzystać, oraz wprowadzenie jako zasady możliwości wykorzystania komputerów podczas zdawania egzaminu

Radcy Prawni proponują również umożliwienie osobom, które uzyskały wynik negatywny na egzaminie powtórne zdawanie egzamiu w możliwie krótkim terminie, a nie jak w chwili obecnej konieczności rocznego oczekiwania na powtórny egzamin.

Status „aplikanta egzaminowanego”

Kolejnym minusem obecnych rozwiązań jest status osób kończących aplikację i przygotowujących się do egzaminu państwowego- tracą one możliwość występowania przed sądem, jaką miały już od pierwszego roku aplikacji. Stąd samorząd proponuje wprowadzenie do czasu wpisu aplikanta na listę radców prawnych statusu „aplikanta egzaminowanego”, który pozwalałby zastępowanie radców prawnych do czasu wpisu na listę.

Zdaniem radców prawnych również ponowne wprowadzenie możliwości ustnej wypowiedzi zdającego podczas egzaminu pozwoli na lepsza weryfikacje wiedzy przyszłych prawników.



Rada warszawskiej OIRP zarekomenduje swoje propozycje do Krajowej Izby Radców Prawnych, a następnie do Ministerstwa Sprawiedliwości licząc, że inne izby przyłączą się do tych postulatów. Natomiast tegoroczni aplikanci ostatniego roku już zapowiedzieli chęć uczestnictwa w konsultacjach zmierzających do stworzenia jasnych kryteriów egzaminowania i wystawiania ocen z państwowego egzaminu radcowskiego.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Aplikacje 2010 ruszyły

Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości