W Kancelarii Premiera odbyła się otwarta debata dotycząca ACTA. Zainaugurowano tym samym konsultacje, które mają rozwiać wszystkie wątpliwości w sprawie tej umowy handlowej, a przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy Polska powinna ją ratyfikować.

W debacie wzięły udział organizacje pozarządowe, środowiska internautów, twórców, kręgi akademickie oraz przedstawicieli administracji rządowej. Na debatę przyszli również obywatele. Toczyła się ona także w Internecie, to właśnie za jego pośrednictwem można było zadawać pytania przedstawicielom rządu zebranym w Kancelarii Premiera.

Zobacz: Spotkanie prezydenta z ministrami i RPO w sprawie ACTA

Dyskusję otworzył Premier Donald Tusk, który zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby debata o wolności w Internecie była debatą permanentną.

- Musimy znaleźć nowy model w co najmniej kilku obszarach prawa publicznego, szczególnie w odniesieniu do ochrony praw własności versus nowa rzeczywistość w Internecie - powiedział szef rządu, odnosząc się do potrzeby przejrzenia ustawodawstwa dotyczącego własności intelektualnej i Internetu.

Zobacz: Spotkanie prezydenta z ministrami i RPO w sprawie ACTA

Debata w sprawie ACTA nie może przypominać negocjacji handlowych – mówił premier. Podkreślił także, że nie będziemy spieszyli się z ratyfikacją, dopóki nie wyjaśnimy wszystkich wątpliwości odnośnie ACTA.

Zaznaczył także, że wstępnie w maju mógłby zostać już sformułowany pogląd na temat tej umowy międzynarodowej. Przypomniał też, że niezależnie od tego w połowie czerwca umowa ACTA stanie się przedmiotem debaty na forum Parlamentu Europejskiego.

Premier odniósł się również do kwestii prowadzenia konsultacji społecznych. W przeważającej większości bowiem podnoszono, że konsultacje których jesteśmy obecnie świadkami powinny odbywać się przed podpisaniem ACTA. Premier odnosząc się do tego zarzutu powiedział, że w sprawie ACTA zadziałała „rutyna konsultacji”.

Zobacz: Boni: Nie mamy intencji ograniczania wolności w internecie

- Często jest tak, że konsultacje się odbywają, uzgodnienia międzyresortowe się odbywają, a giną ważne idee, a zostaje z tego rutyna prawna- powiedział.

Szef rządu wyraził na spotkaniu nadzieję, że w najbliższych tygodniach powstanie nowy mechanizm konsultowania aktów prawnych.

Ze strony uczestników debaty padały słuszne uwagi, wskazujące na to, że problem jest szerszy niż sam Internet, bowiem umowa może także wpłynąć np. na produkcję leków oraz części zamiennych do komputerów czy samochodów.

Zobacz: RPO interweniuje w sprawie ACTA

Podsumowując debatę Michał Boni zapowiedział stworzenie platformy cyfrowej do prowadzenia dyskusji. Rząd określił też dziesięć obszarów tematycznych, które w ramach konsultacji powinny się wypełnić konkretnymi informacjami i propozycjami rozwiązań prawnych.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

GIODO: Facebook powinien udostępnić politykę prywatności po polsku

Improwizowany Kongres Wolnego Internetu w sprawie ACTA: Najpierw prawda a potem debata