Rusza kampania promująca dozór elektroniczny. W ramach akcji informacyjnej, niebawem w sądach, prokuraturach, więzieniach, a także ośrodkach pomocy społecznej, pojawią się plakaty, których zadaniem jest uświadomienie osobom zagrożonym odpowiedzialnością karną, że część z nich będzie mogła skorzystać z odbywania kary poza zakładem karnym.

- Jesteśmy tu po to, aby zachęcić sędziów do orzekania tego rodzaju kary - powiedział Jerzy Buzek, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w trakcie konferencji prasowej inaugurującej kampanię informacyjną dotyczącą zwiększania orzekania i wykonywania kar nieizolacyjnych, w tym kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego .

-Utrzymanie skazanego odbywającego karę w Systemie jest pięciokrotnie niższe od utrzymania skazanego odbywającego karę za kratami – podkreślał z kolei Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Zobacz: Opinia NIK w sprawie pozyskiwania miejsc dla więźniów

System Dozoru Elektronicznego w praktyce

System Dozoru Elektronicznego jest jednym z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności, polegającym na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu aparatury monitorującej, czyli urządzeń elektronicznych oraz instalacji i systemów, które zawierają służące tej kontroli podzespoły elektryczne lub elektroniczne.

Kontrolowanie zachowania skazanego dotyczy przestrzegania przez niego nałożonego przez sąd penitencjarny obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wskazanym miejscu w wyznaczonym czasie, jak również obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub zakazu zbliżania się do określonej osoby.

W praktyce skazany odbywający karę pozbawienia wolności w dozorze elektronicznym, w większości przypadków, wyposażony jest w dwa urządzenia. Jednym z nich jest mały nadajnik założony na okres kary na nogę lub rękę skazanego oraz stacjonarne urządzenie monitorujące zamontowane w jego domu. Głównym zadaniem tych urządzeń jest sprawowanie bezpośredniej kontroli nad realizacją warunków kary określonych w postanowieniu sądu penitencjarnego. Warunki są szczegółowo określone przez sędziego penitencjarnego w postaci harmonogramu zapisanego w tych urządzeniach, które na bieżąco kontrolują zgodność zachowania skazanego z postanowieniem sądu.

Uzyskane przez urządzenia monitorujące informacje przesyłane są do Centrali Monitorowania na stanowiska dyżurnych. Dzięki temu, kurator i sędzia, mogą w każdym czasie sprawdzić czy o wyznaczonych przez sąd godzinach skazany przebywa w domu lub w innym wyznaczonym miejscu i czy realizuje nałożone na niego obowiązki.

O odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego mogą ubiegać się wszyscy skazani prawomocnym wyrokiem od 1 miesiąca do roku pozbawienia wolności z wyłączeniem multirecydywistów.

Zobacz: Dozór elektroniczny bardziej powszechny

Statystyki

Na dzień 30 czerwca 2012 r. wykonaniem kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym - w Systemie Dozoru Elektronicznego – zostało objętych łącznie 8.807 skazanych. W tym 4.015 aktualnie karę odbywa, a 4.792 zakończyło jej odbywanie.

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby osób monitorowanych. - W Unii Europejskiej stosowanie Systemu Dozoru Elektronicznego jest szczególnie zalecane - dodał Jerzy Buzek.

Od stycznia 2012 r. System Dozoru Elektronicznego jest przygotowany do monitoringu osób ukaranych zakazem wstępu na imprezę masową z orzeczonym obowiązkiem przebywania w miejscu stałego pobytu oraz sprawców przestępstw pedofilskich zwolnionych z jednostek penitencjarnych.

Ponadto, System Dozoru Elektronicznego jest również w pełni przygotowany do kontrolowania zakazu zbliżania się do osób lub miejsc. W dniu 17 stycznia 2012 r. sąd po raz pierwszy orzekł zakaz zbliżania się do osoby.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Znowelizowane przepisy o dozorze elektronicznym weszły w życie

Jakie są przyczyny niesłusznych skazań w Polsce?