Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło analizę wyników egzaminów wstępnych na aplikacje. Po raz trzeci najwyższą zdawalność tych egzaminów odnotowano wśród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Analiza obejmowała zestawienie szkół wyższych ukończonych przez zdających. Pokazała ona przygotowanie absolwentów poszczególnych uczelni do konkretnych egzaminów prawniczych, do których podchodzi jedynie część magistrów prawa. Szacuje się, że w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy absolwentów uczelni prawniczych , a do egzaminu w rekordowym 2009 r. przystąpiło ok. 13 tysięcy osób.

Zdawalność a uczelnia

Studia prawnicze są jednymi z najczęściej wybieranych studiów w Polsce. Największą zdawalność egzaminów wstępnych na aplikacje odnotowuje się wśród absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaraz za UJ, plasują się Uniwersytety: Łódzki, Gdański, Wrocławski, Śląski i Warszawski.

W roku 2010 kolejny raz najlepsze wyniki miał Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaraz za nim Warszawskiego, Łódzkiego, Wrocławskiego, Gdańskiego i Śląskiego. Analiza wykazała zależność w wynikach egzaminu od oceny na dyplomie ukończenia studiów.



Z przeprowadzanych od trzech lat w Ministerstwie Sprawiedliwości analiz wynika, że w latach 2008 – 2010 do egzaminów na aplikacje przystępowało ok. 50 – 60 % absolwentów prawa.

Od roku 2005 do 2009 można zaobserwować ciągle rosnące zainteresowanie egzaminami na aplikacje. Najwięcej osób zdawało w roku 2009. W tym roku również zdawalność była największa. W roku 2010 zainteresowanie spadło do poziomu niższego niż w roku 2007.

W 2010 r. przystąpiło do egzaminów wstępnych 81% absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego -najwięcej wśród absolwentów wszystkich wydziałów prawa szkół wyższych.

Ilość aplikantów a ilość osób wykonujących zawód

Aktualnie aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbywa łącznie ok. 17 400 osób, w tym: adwokacką - ok. 5 000 osób, radcowską - ok. 11 000 osób, a notarialną - ok. 1 400 osób.

Natomiast czynnie wykonuje zawód: adwokata - ok. 9 000 osób, radcy prawnego – ok. 20 500 osób, a notariusza – ok. 2 200 osób.

Kryterium oceny na dyplomie

Spośród osób zdających, których ocena na dyplomie to celujący bądź bardzo dobry z plusem, 100 % dostało się na aplikacje. Spośród tych, którzy otrzymali bardzo dobry i dobry plus dostało się powyżej 80 % osób.

Wyniki egzaminów wstępnych z 2010 r.

Do ostatnich egzaminów na aplikacje przystąpiły 9 423 osoby, z czego pozytywny wynik uzyskały 2 562 osoby. Do egzaminu na aplikacje adwokacką przystąpiło 2 956 osób, z czego zdało 986, radcowską 5 396 z czego zdało 1 349, na notarialną 1069 osób z czego zdało 227 osób.

Spośród wszystkich miast najwyższa zdawalność na aplikację adwokacką była w Krakowie, powyżej 50 %. Analogicznie rzecz miała się, jeżeli chodzi o egzaminy wstępne na aplikację radcowską. Jeżeli chodzi o notarialną, najwyższa zdawalność była w Poznaniu. Ze wszystkich miast, najwięcej przystępujących do każdego z egzaminów wstępnych było w Warszawie.

Kryterium trybu ukończonych studiów

Biorąc pod uwagę kryterium trybu ukończonych studiów pozytywny wynik uzyskały 5 874 osoby, które ukończyły studia w trybie stacjonarnym, a tylko 3100 osób, które ukończyły je w trybie niestacjonarnym. Do egzaminów przystąpiło zdecydowanie więcej absolwentów studiów stacjonarnych niż niestacjonarnych. Jedynym Uniwersytetem, na którym sytuacja przedstawiała się odwrotnie był Uniwersytet Wrocławski. Tu przystąpiło do egzaminów wstępnych znacznie więcej absolwentów studiów niestacjonarnych.

Wśród osób, które uzyskały wynik pozytywny z egzaminów wstępnych jest znacznie więcej absolwentów studiów stacjonarnych.

Wyjątkiem jest jedynie uczelnia Łazarskiego, spośród której absolwentów wynik pozytywny uzyskało więcej tych którzy kończyli studia w trybie niestacjonarnym.

Zespoły układające pytania

Pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich, radcowskich i notarialnych opracowywane są przez niezależne zespoły powołane przez Ministra Sprawiedliwości. Skład zespołu układającego pytania na aplikację adwokacką i radcowską to: 5 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, 2 przedstawicieli delegowanych przez Naczelną Radę Adwokacką oraz 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Radców Prawnych. Zespół układający pytania na aplikację notarialną składa się z 3 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną.

Zdawalność na przestrzeni ostatnich trzech lat

Najwyższa zdawalność dotyczyła kandydatów startujących w roku 2009. Wyniosła ona, aż 10757 pozytywnych wyników na 13949 zdających. Był to rekordowy rok pod względem liczby przystępujących kandydatów, jak również liczby osób, które uzyskały wynik pozytywny. Dla porównania, rok wcześniej, na 12 634 przystępujące osoby zdało tylko 1 643 kandydatów. W ostatnich egzaminach wstępnych, w roku 2010 udział wzięły 9423 osoby, z czego 2562 uzyskały pozytywny wynik.

Roma Opoka

Zobacz także:

Przyszłość zawodów prawniczych w oczach studentów

Znany termin egzaminów na aplikacje w 2011 roku

Dodatkowe kolokwium dla aplikantów nie zostanie unieważnione