Ukazał się raport, sporządzony w oparciu o badanie satysfakcji prawników zatrudnionych w firmach w Europie Środkowowschodniej z obsługi prawnej, świadczonej przez zewnętrzne kancelarie. Badanych pytano o kryteria decydujące o doborze doradców prawnych i czynniki wpływające na sukces współpracy.

Według badania, we wszystkich krajach regionu działy prawne firm zatrudniają od dwóch do maksymalnie dwudziestu prawników, zależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa. Nie zmienia to faktu, że w przedsiębiorstwach zagranicznych o podobnej wielkości działy prawne są co najmniej dwukrotnie większe. Jedna czwarta przedsiębiorstw swój budżet na obsługę prawną przeznacza w 80% na wewnętrzny dział prawny, resztę na zewnętrznych doradców. Odwrotną prawidłowość obserwuje się w przypadku 16 procent firm (70 % do 30). Wewnętrzni prawnicy zajmują sie głównie rutynową obsługą prawną firmy, z pomocy z zewnątrz korzystają w przypadku skomplikowanych, wymagających specjalistycznego podejścia problemów. Większość przedsiębiorstw (69%) współpracuje raczej z niewielką liczbą kancelarii (maksymalnie z czterema).

Wydatki na obsługę prawną – brak tendencji spadkowej

Badanie przeprowadzono w pierwszej połowie ubiegłego roku, gdy rynek jeszcze nie był w takim stopniu dotknięty przez kryzys. W tym czasie blisko połowa respondentów odpowiedziała, że budżet przeznaczony na zewnętrzną obsługę prawną w najbliższym czasie utrzyma się na tym samym poziomie. Ponad jedna trzecia (34 %) utrzymywała, że zostanie zwiększony, a 20% zamierza go zmniejszyć. Wzrost wydatków jest powodowany przede wszystkim planowanym rozszerzaniem działalności i większym stopniem skomplikowania problemów prawnych. Trudno powiedzieć, czy wobec zawirowań na rynkach finansowych te deklaracje są aktualne.

Preferowane przejrzyste metody wyceny usług

Respondenci krytycznie ocenili kryteria, według których firmy prawnicze wyceniają swe usługi. Niechętnie odnoszą się do stawki obliczanej według ilości godzin spędzonych nad danym problemem, czy stawki, zależnej od wartości majątkowej obsługiwanej transakcji czy przedmiotu sporu. Ponad połowa pytanych chciałaby płacić kancelariom sztywną, z góry ustaloną cenę.

Koszty obsługi nie tak istotne jak dotrzymywanie terminów

Zapytani o kryteria pozyskiwania zewnętrznych doradców prawnych, respondenci najbardziej cenią sobie dostarczanie usługi na czas i rozumienie specyfiki rynku, na jakim działa przedsiębiorstwo. Dużą rolę odrywa także sposób, w jaki usługodawca porozumiewa się z klientem – badani szczególnie cenią sobie reagowanie na ich potrzeby i sprawną komunikację. Cena za usługę jest wymieniana jako szósty czynnik. Z badanie wynika, że cena nigdy nie jest przekładana nad jakość obsługi.

Umiejętność rozwiązywania doraźnych problemów warunkiem utrzymania współpracy

W tym niejasnym sformułowaniu zawiera się zdolność do elastycznego, nieschematycznego działania, ważnego szczególnie w warunkach słabiej rozwiniętej kultury prawnej. Respondenci plasują ją na pierwszym miejscu czynników decydujących o utrzymaniu współpracy. Badanie ukazało, że usługobiorcy szczególnie cenią sobie kreatywnych prawników, proponujących nowe rozwiązania dostosowujące niedoskonałe rozwiązania prawne do potrzeb rynku. Pytani chętniej korzystają z porad prawnych opracowywanych zespołowo. Tym bardziej zwracają uwagę nie na pojedyncze nazwiska, ale na opinię, jaką cieszy się sama kancelaria.

Słaba obsługa najczęstszym powodem rezygnacji z usług kancelarii

Słaba obsługa, nieprzywiązywanie uwagi do detali są według przepytanych najważniejszą przyczyną zrywania współpracy. Prawnicy zatrudnieni w firmach wymagają od kancelarii bardziej biznesowego podejścia, w którym kładzie się nacisk na rzetelność i jakość relacji międzyludzkich. Współpracę kończy także niedotrzymywanie zasad poufności (wymieniane na drugim miejscu), nieujawniony przedtem konflikt interesów oraz nieinformowanie klienta na bieżąco o swoich działaniach.

Firmy chętnie ocenią jakość usług prawnych

Wyniki badań obalają powszechne wśród prawników przekonanie, że badania satysfakcji klientów ze świadczonej im usługi są stratą czasu. Aż 93 % prawników wewnętrznych firm chętnie poddałaby się takiej „ankiecie”. Sami badani deklarują, że przeprowadzają raporty z otrzymywanej obsługi prawnej na wewnętrzny użytek firmy. Rozmowa o jakości współpracy, wpłynęłaby, ich zdaniem na poprawę komunikacji.

Jak się okazuje, prawnicy zatrudnieni w podmiotach gospodarczych bardziej skupiają się na jakości relacji biznesowych. Sami oczekują od prawników zewnętrznych bardziej rynkowego i elastycznego podejścia. Bardzo cenią sobie lojalność i rzetelność, współpracę chcą opierać na efektywnej komunikacji i osobistym zaangażowaniu doradców.

Badanie przeprowadził Instytut Forbesa, pod nadzorem European Company Lawyers Association na zlecenie LexisNexis. Respondentów przepytywano w okresie od lutego do maja 2008 roku.

Katarzyna Goździkowska
Zobacz także:

Informatyzacja urzędów

Nowy serwis specjalnie dla prawników