Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że do końca lipca 2012 r. w każdym Sądzie Apelacyjnym zostaną uruchomione Internetowe Portale Orzeczeń. Mają one umożliwić obywatelom łatwy i szybki dostęp do wyroków polskich sądów powszechnych.

- Nie mam wątpliwości, że bez publicznego dostępu do wyroków wydawanych przez sądy, nie mamy co marzyć o transparentności działania naszego wymiaru sprawiedliwości- powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Dalej zaznaczył, że jest to krok do zapewnienia jeszcze szerszej realizacji prawa do sądu, którego elementem jest zapewnienie jawności działania i szerokiego dostępu do informacji sądowej obejmującej orzecznictwo sądów powszechnych wszystkich szczebli.

Zobacz: Informatyzacja dostępu do aktów prawnych

Za przykładem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu

Od stycznia 2012 r. w ramach Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu działa portal, który skupia aktualne orzecznictwo tego sądu z wyjątkiem spraw dotyczących rozwodów, separacji, czy też ubezwłasnowolnienia. Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem po dokonaniu uprzednio anonimizacji.

Przywołana anonimizacja danych polega na usunięciu z treści orzeczenia wszelkich danych osobowych oraz innych informacji umożliwiających identyfikację konkretnych faktów, podmiotów i okoliczności przy jednoczesnym zachowaniu treści natury ogólnej dokumentu tak aby w jak największym stopniu zachował swoją czytelność. W konsekwencji przy publikacji nie przewiduje się zatem imion, nazwisk stron, adresów oraz innych informacji, które mogłyby umożliwić pośrednią lub bezpośrednią identyfikację danej osoby. Jawne są zaś imiona i nazwiska członków składu orzekającego, protokolantów i nazwa sądu.

Wyszukiwanie podstawowe umożliwia odnalezienie poszukiwanego orzeczenia według dwóch kryteriów - słowa kluczowego lub sygnatury akt. Ponadto, korzystając z funkcji wyszukiwania zaawansowanego użytkownik może skorzystać także z dodatkowych opcji.

Model stosowany przez sąd wrocławski jest obecnie wdrażany we wszystkich apelacjach w Polsce. Termin zakończenia prac wyznaczony został na koniec lipca 2012 roku.

Zobacz: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości

Wykwalifikowana kadra

W każdym sądzie zostanie powołany też wyspecjalizowany Zespół Wdrożeniowy odpowiedzialny za implementację portalu, w skład którego obok informatyka wchodzić będzie również sędzia orzecznik. W ramach wdrożenia zostaną przeprowadzone szkolenia informatyków oraz pracowników wydziałów.

Wyszukiwarka orzeczeń

Portale będą zawierały oprogramowanie służące do złożonego wyszukiwania opublikowanych orzeczeń na podstawie wybranych informacji, m.in. sygnatury orzeczenia, daty jego wydania, sądu i składu orzekającego w danej sprawie. Jednocześnie możliwe będzie zapoznanie się ze zbiorami orzeczeń wyodrębnionymi na podstawie wpisanego pojęcia, hasła tematycznego czy rodzaju orzeczenia.

Dodatkowo portal zostanie wyposażony w funkcje ułatwiające proces wyszukiwania, tj. funkcję podpowiedzi, korekty błędnie wpisanego pojęcia oraz sortowania wyników według trafności występowania w treści orzeczenia poszukiwanej frazy.

Po dokonaniu wyboru określonego orzeczenia, użytkownik będzie mógł zapoznać się również z treścią metryki zawierającej m.in. dane o składzie orzekającym, sygnaturze akt, treści rozstrzygnięcia czy właściwości Sądu.

- Wierzę w to, że dzięki portalowi uda się podnieść jakość orzecznictwa polskich sądów, co z kolei przełoży się na poprawę ich wizerunku – zaznaczył Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

PS/Źródło:MS

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

E-justice zwiększy świadomość prawną społeczeństwa UE