Minister Sprawiedliwości wydał rozporządzenie, które dopasowuje uregulowania dotyczące warunków i trybu przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i egzaminu prokuratorskiego do funkcjonującego po zmianach nowego modelu szkolenia wstępnego.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 26 marca 2011 r., zadaniem jego jest stworzenie jednakowych szans wszystkim zdającym egzamin sędziowski lub prokuratorski. Zakłada również przeprowadzanie tych egzaminów na możliwie najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym.

Egzamin sędziowski i prokuratorski będzie przeprowadzany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przed jedną komisja egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Dotychczas egzamin przeprowadzany był przed komisjami egzaminacyjnymi powoływanymi odrębnie dla obszaru każdej apelacji.

Egzamin będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna trwać będzie dwa dni, po 6 godzin dziennie. Przeprowadzana będzie przy stałej obecności co najmniej czterech członków komisji egzaminacyjnej. Egzamin sędziowski polegać będzie na opracowaniu orzeczeń wraz z uzasadnieniami, w sprawie karnej i w sprawie cywilnej. Część pisemna egzaminu prokuratorskiego, będzie wymagała od aplikantów sporządzenia apelacji od wyroku w sprawie karnej, pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Ocenianie części pisemnej

Oceniać rozwiązanie każdego zadania praktycznego w ramach części pisemnej egzaminu, niezależnie od siebie, będą dwaj członkowie komisji egzaminacyjnej. Do protokołu posiedzenia komisji dołączona będzie ocena obydwu członków na piśmie wraz z uzasadnieniem. Liczba punktów jaką uzyska zdający za rozwiązanie danego zadania praktycznego będzie średnią ocen wystawionych przez obydwu członków komisji. Punkty z części pisemnej egzaminu to suma ocen uzyskanych za poszczególne zadania.

Oceniając rozwiązania zadania praktycznego, egzaminatorzy brać będą pod uwagę: prawidłowość konstrukcji orzeczenia, prawidłowość zastosowanych przepisów prawa i ich wykładni, prawidłowość dokonania ustaleń faktycznych, oceny dowodów i rozstrzygnięcia, oraz sposób formułowania wypowiedzi.

Zadania praktyczne w ramach części pisemnej egzaminu, zespół egzaminacyjny może opracować na podstawie akt spraw zakwalifikowanych przez zespół na potrzeby egzaminu. Przewodniczący zespołu, może zwrócić się do prezesów sądów apelacyjnych o nadesłanie akt spraw spełniających określone przez zespół kryteria. Zespoły egzaminacyjne mają być powoływane nie później niż na trzy miesiące przed terminem egzaminu. Komisję egzaminacyjną, powołuje się nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu.

Rozwiązywanie kazusów w części ustnej

Część ustna egzaminu polegać będzie na rozwiązywaniu kazusów, opracowanych przez zespół egzaminacyjny. Kazusy pogrupowane będą w zestawy, odrębnie dla każdej dziedziny prawa lub nauki pokrewnej. Część ustną egzaminu przeprowadzać będą poszczególni członkowie komisji egzaminacyjnej, w ramach swojej specjalizacji. Odbywać się będzie w obecności pozostałych członków komisji, którzy będą mogli zadawać pytania uzupełniające, związane z treścią kazusu z wylosowanego zestawu.

Skala ocen- egzamin sędziowski

Wynik końcowy egzaminu to suma punktów uzyskanych przez zdającego zarówno z części pisemnej jak i ustnej. Uzyskanie przez zdającego powyżej 290 punktów, oznaczać będzie wynik celujący. Pomiędzy 250 punktów a 290 punktów- wynik bardzo dobry. Przedział 210-249 punktów zapewni wynik dobry, a 165 do 209 punktów wynik dostateczny. Wynik poniżej 165 punktów oznaczać będzie ocenę niedostateczną.

Skala ocen- egzamin prokuratorski

Wynik celujący z egzaminu prokuratorskiego osiągną osoby, które uzyskają łącznie powyżej 345 punktów. Oceną bardzo dobrą, będą mogli poszczycić się zdający, którzy osiągną punktację w przedziale 295 do 345 punktów. Przedział 245 do 294 punkty, zapewni ocenę dobrą, a 195 do 244- dostateczną. Suma punktów poniżej 195 oznacza ocenę niedostateczną.
Zasady powyższe reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego (Dz. U. Nr 54, poz. 283).

Roma Opoka

Zobacz także:

Porozumienie KRRP i KSSiP w przedmiocie szkolenia aplikantów radcowskich

Egzaminy adwokackie i radcowskie odbędą się w czerwcu