Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekty trzech inicjatyw ustawodawczych, które mają usprawnić pracę sądów i Trybunału Konstytucyjnego oraz przyspieszyć rozpatrywanie spraw przez te instytucje.

Prezydenckie projekty obejmują nowelizację ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz zmiany przepisów o Sądzie Najwyższym.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma uprościć i usprawnić postępowanie zarówno przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi, jak i NSA.

Wprowadza regulacje przyznające sądom administracyjnym kompetencje do określania w wyroku sposobu załatwienia sprawy. Zaproponowane przez prezydenta przepisy wprowadzają również zmiany dotyczące pomocy prawnej, w szczególności dotyczące usprawnienia procedury wyznaczania pełnomocników z urzędu czy rozszerzenia zakresu zwolnień z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.

Jak podkreśla Bronisław Komorowski, projekt dotyczący sądów administracyjnych w istotny sposób nie tylko uprości procedury, lecz da sądom możliwość podejmowania decyzji w rozstrzygających kwestiach, bez odsyłania obywateli do urzędów.

Prezydent przekazał do Sejmu również projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ze względu na szeroki zakres zmian niezbędne było przygotowanie zupełnie nowego aktu prawnego- czytamy w komunikacie na stronie internetowej prezydenta. Jego celem jest m.in. usprawnienie prowadzenia postępowań czy wprowadzenie przejrzystego trybu doboru kandydatów na sędziów. W przypadku spraw o niewielkim stopniu komplikacji, projekt umożliwia rozpatrywanie sprawy na posiedzeniu, a nie na rozprawie. Określa także maksymalne terminy, w jakich po zamknięciu sprawy, powinien zostać wydany wyrok wraz z uzasadnieniem. I tak w przypadku rozprawy będzie to termin 3-miesięczny, a w przypadku posiedzenia - 1- miesięczny.

W projekcie nowej ustawy o TK chodzi o to, aby stworzyć realną możliwość szybszego rozpatrywania skarg- podkreśla prezydent.

Bronisław Komorowski zaproponował także projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z prezydencką propozycją, wiek przejścia sędziego w stan spoczynku wydłużyłby się z obecnych 70. lat do 75 roku życia.

Prezydent poinformował także o rozpoczęciu konsultacji dotyczących istoty funkcjonowania asesorów w polskim porządku prawnym.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

TK: Brak możliwości złożenia korekty VAT jest zgodny z konstytucją