Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Realizuje ona orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Praw Człowieka, które służyć mają m.in. podwyższeniu gwarancji procesowych nieletniego.

Nowelizacja precyzuje zasady działania sędziów, kuratorów sądowych, pracowników placówek, schronisk i zakładów poprawczych. Dotyczy także postępowania prokuratury, policji, pełnomocników, obrońców, pokrzywdzonych, świadków i biegłych zaangażowanych w tego typu postępowania.

Obserwacja psychiatryczna nieletniego

Jedna ze zmian przewiduje, że obserwacja psychiatryczna nieletnich będzie możliwa jedynie, gdy zebrane dowody będą wskazywały prawdopodobieństwo wysokiego stopnia demoralizacji nieletniego lub popełnienia przez niego przestępstwa. Obserwacja ma trwać nie dłużej niż 4 tygodnie, a na wniosek zakładu leczniczego będzie mogła być przedłużona do 6 tygodni. Dotychczas podstawowy czas obserwacji wynosił do 6 tygodni.

Ujednolicenie postępowania w sprawach nieletnich

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z 1982 r. wprowadziła skomplikowany i niejednolity model tej procedury. Wynika to m.in. z odesłań zarówno do przepisów postępowania cywilnego jak i karnego, które mają być stosowane odpowiednio. Potrzeba unifikacji procedury wynika również z treści orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Adamkiewicz przeciwko Polsce.

W związku z powyższym nowelizacja znosi dwuetapowość postępowania w sprawach nieletnich, składającego się dotąd z postępowania wyjaśniającego i opiekuńczo-wychowawczego lub poprawczego.

Istotnymi przepisami o charakterze gwarancyjnym są również przepisy regulujące uprawnienia Policji i Straży Granicznej do zatrzymania nieletniego oraz przepisy dotyczące praw przysługujących nieletniemu w związku z pobytem w policyjnej izbie dziecka.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Zespół ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny powołany