W dniu 9 listopada 2010 roku weszły w życie pierwsze przepisy, zmieniające zasady egzaminu i praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych. Rozporządzenie dotyczy, m.in. Państwowej Komisji Egzaminacyjnej i szczegółowego trybu przeprowadzania egzaminu.

W ramach znowelizowanej w sierpniu ustawy o doradztwie podatkowym Ministerstwo Finansów przygotowało projekty czterech rozporządzeń, dotyczących wysokości opłat egzaminacyjnych, publikowania listy doradców podatkowych i praktyk zawodowych.
Najważniejsza zmiana, która jednak nie weszła jeszcze w życie dotyczy opłaty podniesionej do 900zł za egzamin i 600zł za egzamin poprawkowy. Obecnie koszt opłaty wynosi odpowiednio 600 i 300zł. Podwyżka ma zminimalizować ujemny bilans funkcjonowania Komisji Egzaminacyjnej.
Rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego, które obowiązuje od 9 listopada określa szczegółowo zasady egzaminu i terminy składania wniosków, a także zadania Komisji, wynagrodzenia jej członków i kosztów zwrotu podróży.
Według nowych zasad, egzamin na doradcę organizowany jest każdorazowo, gdy zakwalifikowanych zostanie 50 kandydatów, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Wniosek o dopuszczenie kandydat składa do 30 dnia przed wyznaczonym terminem części pisemnej.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie wyższego wykształcenia i pełnia praw publicznych.
Egzamin składa się z dwóch części. Po zaliczeniu części pisemnej, która obejmuje zestaw 100 pytań i kazus z wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu kandydat składa wniosek o przystąpienie do części ustnej.
Zgodnie z ustawą przyszły doradca musi posiadać szeroki zakres wiedzy na temat polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego, administracyjnego, celnego skarbowego, rachunkowości, doradztwa i etyki zawodowej. Zaliczenie części pisemnej uzyskuje się po prawidłowym odpowiedzeniu na 80% pytań testowych i uzyskaniu 10 na 20 punktów z kazusu.
Co ważne, kandydaci po złożeniu odpowiedniego wniosku, mają prawo wglądu do swojej pracy egzaminacyjnej.
Jak wskazano wyżej, przepisy określają szczegółowo zasady wynagrodzenia członków i zwrotu kosztów przyjazdu. Stałe miesięczne wynagrodzenie Przewodniczącego zmniejszono z 4000 zł do 3500zł. Wynika to z faktu przeniesienia części kompetencji na Sekretarza, któremu przysługuje 500zł stałego wynagrodzenia. Ponadto członkowie mają prawo do zwrotu kosztów za nocleg, nie przekraczającą 400zł za dobę hotelową.
Ministerstwo Finansów przewiduje też obniżenie okresu praktyk w organach do 6 miesięcy, a zwiększeniu czasu praktyki u doradcy podatkowego do 18 miesięcy. Tygodniowy wymiar praktyki ma być bardziej elastyczny – jednodniowa 8- godzinna praktyka będzie rozłożona na cały tydzień. Nadal jednak nie przewiduje się praktyki w sądach administracyjnych.
Rozporządzenie z 9 listopada jest początkiem zmian w zakresie dostępu do zawodu doradcy podatkowego. Pozostałe projekty czekają na opinie Krajowej Rady Doradców Podatkowych i należy oczekiwać, że wejdą w życie niebawem.

Ewelina Poradowska

Zobacz także:

Egzaminy na doradcę podatkowego

Znany termin rozpoczęcia aplikacji ogólnej 2010