W dniu 25 listopada 2013 roku, w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta“ odbyło się spotkanie oficjalnie inaugurujące pracę władz nowej kadencji samorządu radcowskiego w Warszawie. Spotkanie zorganizowane zostało pod auspicjami Komisji Zagranicznej OIRP.

W spotkaniu wzięli udział radcowie prawni warszawskiej Izby, przedstawiciele Krajowej Izby Radców Prawnych, a także zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu m.st. Warszawy, a także samorządów adwokackiego, notarialnego i rzeczników patentowych.

-" W obecnej kadencji mamy szczególnie dużo planów. Wspólnie z Komisją Zagraniczną wprowadziliśmy nową formułę jej funkcjonowania. Do tej pory opierała się ona na wyjazdach studyjnych. Istotą nowego planu jest, by wszyscy którzy będą podróżowali w sprawach biznesowych do Polski, chcieli korzystać z usług profesjonalnych prawników jakimi są radcy prawni".- powiedział dziekan OIRP w Warszawie, mec. Włodzimierz Chrościk.

Celem nowych władz OIRP w Warszawie będzie m.in. intensyfikacja działań na rzecz wykorzystania potencjału radców prawnych m.in. dla poprawy jakości tworzonego prawa i podnoszenia kultury prawnej. Organy stanowiące prawo powinny w większym stopniu korzystać z profesjonalizmu, merytorycznej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego radców prawnych w zakresie tworzenia i stosowania prawa- czytamy w komunikacie OIRP w Warszawie.

Podczas tego wydarzenia miała miejsce debata na temat roli samorządu zawodowego radców prawnych w życiu publicznym w Polsce. W debacie udział wzięli: Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych (pełniąca też funkcję Wiceprezydenta Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy) -mec. Maria Ślązak, Zastępca Dyrektora Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” - Justyna Markiewicz, poseł na Sejm RP - mec. Ryszard Kalisz, Przewodniczący Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie - mec. Piotr Płachta, Zastępca Przewodniczącego Komisji Zagranicznej OIRP - mec. Michał Wawrykiewicz oraz Dziekan OIRP w Warszawie - mec. Włodzimierz Chrościk. Moderatorem panelu dyskusyjnego był zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes“ - red. Jacek Pochłopień.

W trakcie debaty poseł Ryszard Kalisz zapytany o to, czy uważa, że samorząd radcowski i adwokacki powinny w większym stopniu angażować się w proces tworzenia prawa, odpowiedział, że jak najbardziej tak. Dodał w sposób zdecydowany: "Apeluję do radców prawnych o skończenie z rolą petenta. Jak będziecie cicho siedzieć, pisać wielotomowe opinie, a w Sejmie podnosić rękę pytając czy możecie zabrać głos, to nigdy niczego nie osiągniecie".

Ze słowami posła zgodziła Wiceprezydent Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) Maria Ślązak, która powiedziała:" Jesteśmy przygotowani do tego, by pracować nad projektami legislacyjnymi, ale zgodzę się z Ryszardem Kaliszem, że jesteśmy zbyt grzeczni. Jeśli już przygotowujemy stanowisko samorządu w sprawie ustaw, to musimy tę sprawę nagłaśniać."

Michał Wawrykiewicz, Zastępca Przewodniczącego Komisji Zagranicznej warszawskiej OIRP powiedział, że: "samorząd radców prawnych, jako największa korporacja prawnicza w Polsce, musi się w znacznie większym stopniu zaangażować w dyskurs publiczny na temat ważkich zagadnień dla kraju, także tych, które mają istotny aspekt międzynarodowy. Jednym z takich tematów jest na przykład eksploatacja gazu łupkowego w Polsce. W najbliższym czasie konieczne będzie bowiem stworzenie ram prawnych dla funkcjonowania tej wielkiej operacji gospodarczej, tak ważnej dla interesów Polski. Takim tematem jest też nierozwiązane nadal zagadnienie reprywatyzacji, które również potrzebuje dobrych rozwiązań legislacyjnych. We wszystkich tych sprawach głos radców prawnych powinien się liczyć."

Jak podkreślił Przewodniczący Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie Piotr Płachta: "Niedoskonała legislacja sprawia, że nie wpływają do nas pieniądze od inwestorów zagranicznych, a głos profesjonalistów w pracach ustawodawczych byłby bardzo cenny. Dlatego będziemy robić wszystko, żeby nasza wiedza merytoryczna i doświadczenie służyły dobremu prawu w Polsce."

Źródło:OIRP w Warszawie