Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości zwróciła uwagę na problem ochrony praw osób trzecich dotkniętych skutkami postępowania egzekucyjnego. W ocenie RPO brak gwarancji proceduralnych uniemożliwia osobom trzecim podjęcie skutecznej obrony przed działaniem komornika.

Problem zasygnalizowany przez Rzecznika dotyczy formalnych wymogów pisma procesowego, które muszą spełnić osoby trzecie, aby złożyć skargę na czynność komornika naruszającą ich prawa.

Zdaniem RPO informacje niezbędne do prawidłowego sporządzenia skargi na czynność komornika pozostają niedostępne dla osób niebędących uczestnikami postępowania egzekucyjnego. Osoby te nie mogą bowiem przeglądać akt postępowania egzekucyjnego, a komornik odmawia udzielenia im jakichkolwiek informacji, powołując się na tajemnicę zawodową.

Jak zauważa Rzecznik, tak skonstruowane przepisy powodują, iż skarga na czynności komornika, niezawierająca niezbędnych danych, będzie podlegała odrzuceniu.

Zobacz: RPO: Więźniowie powinni być informowani o swoich prawach i obowiązkach

Rozwiązaniem zaproponowanym przez resort sprawiedliwości w odpowiedzi na pierwszą sygnalizację RPO w tej sprawie, jest projekt zmian legislacyjnych w k.p.c. Zgodnie z przygotowanymi regulacjami skarga będzie wnoszona do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności. Następnie ma być przekazana wraz z aktami sprawy do sądu. Zdaniem projektodawców wyeliminuje to zjawisko pozbawienia dostępu do akt egzekucyjnych osób trzecich.

Jak zauważa Rzecznik, sama modyfikacja trybu rozpoznawania skargi na czynności komornika nie zmienia kręgu uczestników postępowania egzekucyjnego. Sytuacja procesowa osoby trzeciej w postępowaniu egzekucyjnym pozostanie niezmieniona, niezależnie od tego, czy skarga na czynności komornika będzie wnoszona bezpośrednio do sądu, czy też za pośrednictwem komornika.

W opinii RPO celowe byłoby uzupełnienie uprawnienia do zaskarżenia czynności komornika o taką regulację, która nakładałaby na komornika obowiązek przekazania skarżącemu wszelkich informacji, niezbędnych do sporządzenia skargi, zgodnie z wymogami przewidzianymi w k.p.c.

DP/Źródło: RPO

Zobacz także:

RPO: Osoby które ukończyły aplikację sędziowską lub referendarską na starych zasadach są dyskryminowane