Rozporządzenie Bruksela I dotyczące uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń sądowych były głównym tematem zakończonego w Poznaniu międzynarodowego spotkania ponad 100 radców prawnych z całej Europy.

Spotkanie zorganizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu, przy udziale Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL wpisuje się w szereg projektów realizowanych w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz programu „Partnerstwo wschodnie”.

Zagadnienia, które były poruszane podczas seminarium to m.in. uznawanie i wykonywanie zagranicznych orzeczeń sądowych, jurysdykcji w sprawach konsumenckich i stosunkach pracy. Prelegentami seminarium byli praktycy, którzy na co dzień zajmują się kwestią Brukseli I, wśród nich Thomas Simons, autor jedynego komentarza do tego rozporządzenia.

Zobacz: Zarządzanie kancelarią prawną - konferencja

- Podczas seminarium zastanawiano się, czy możliwe będzie w praktyce ujednolicenie systemu władzy sądzenia na terenie całej Unii Europejskiej i czy taka zmiana przyniesie wymierne korzyści – mówi mec. Sergiusz Foltynowicz z OIRP w Poznaniu.

Bruksela I to rozporządzenie wprowadzone w życie 1 marca 2002 r. Określono w nim kompetencje do rozstrzygania sporów granicznych konkretnych państw członkowskich.

Zobacz także:

IX Polsko-Niemieckie Forum Prawnicze

Umowy deweloperskie przedmiotem ''III Kolokwium Jagiellońskiego''