Prezesi sądów polskich zwrócili się do premiera z apelem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą trybu przygotowywania kandydatów do urzędu sędziego.

Jak wskazują autorzy apelu praktyka pokazuje, że decyzja o wyeliminowaniu z ustroju sądów powszechnych instytucji asesora sądowego, głęboko osadzonej w tradycji sądownictwa polskiego, okazała się pochopna. Założenie leżące u podstaw tej decyzji, że do urzędu sędziego licznie będą kandydować doświadczone osoby z innych zawodów prawniczych (adwokaci, radcowie prawni, notariusze i prokuratorzy), nie potwierdziło się – czytamy w apelu.

Rzeczywistość jest taka, że ponad 90 % kandydatów do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego rekrutuje się spośród asystentów sędziów i referendarzy, a więc osób, które nie mają żadnego doświadczenia orzeczniczego lub mają je tylko w bardzo ograniczonym zakresie. W rezultacie opiniowanie tych kandydatów przez Kolegia Sądów i Zgromadzenia Sędziów jest ryzykowne i bardzo utrudnione, gdyż niezastąpionym sprawdzianem przydatności do zawodu sędziego jest praktyka orzecznicza - wskazują autorzy apelu.

Dlatego też apelują do premiera o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia mechanizmów prawnych pozwalających na praktyczną weryfikację kandydatów do pełnienia urzędu, zwłaszcza sędziego sądu rejonowego.

Zobacz także:

Iustitia: czy nadto obciążony sędzia narusza zasady etyki zawodowej?

Oceny okresowe sędziów i menadżerskie zarządzanie sądami przedmiotem konsultacji MS z sędziami