Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwrócił się jeden z adwokatów, zarzucając szereg nieprawidłowości w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przeciwko niemu przez Prokuraturę.

W toczącej się sprawie, w której adwokat podejrzany jest o przestępstwo z art. 228 § 4 i 5 k.k, („branie łapówek”) doszło do przeszukania mieszkania podejrzanego, będącego zarazem siedzibą jego kancelarii adwokackiej. Celem przeszukania było znalezienie dowodów.

Wątpliwości Fundacji wzbudził sposób dokonania przeszukania. Mieszkanie będące przedmiotem przeszukania jest jednocześnie siedzibą kancelarii adwokackiej. W takim wypadku fakt przeszukania może rodzić ryzyko naruszenia tajemnicy adwokackiej. Na takim stanowisku stoi Naczelna Rada Adwokacka, która wypowiedziała się na ten temat w uchwale Krajowego Zjazdu Adwokatury w Warszawie.

Ważne jest ponadto precyzyjne określenie w nakazie przeszukania, czego organ ścigania poszukuje i ograniczenie przeszukania i zatrzymania rzeczy do dowodów związanych z precyzyjnie zakreślonym celem przeszukania.

Niepokój HFPC wzbudziły również okoliczności związane z przedstawieniem zarzutów podejrzanemu. Zanim bowiem zarzuty te zostały przedstawione, o fakcie tym poinformowały lokalne media. Wskazywać to może na możliwość wycieku informacji dotyczących postępowania przygotowawczego.

W związku z wyżej wymienionymi wątpliwościami co do prawidłowości prowadzonego postępowania, Helsińska Fundacja Praw Człowieka poprosiła Prokuraturę o ustosunkowanie się do przedstawionych kwestii, a w razie potrzeby o objęcie opisywanej sprawy nadzorem służbowym w odpowiednim trybie.

HFPC/AS

Zobacz także:

Raport Programu Spraw Precedensowych

HFPCz o właściwości ETS w sprawach karnych