W dniu 11 czerwca 2010 roku we Wrocławiu odbędzie się szkolenie nt. „Postępowanie grupowe-nowy instrument dochodzenia roszczeń."

Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, Krajowa Izba Radców Prawnych i Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska zapraszają radców prawnych zrzeszonych w Izbie: wrocławskiej i wałbrzyskiej do udziału w szkoleniu:

Postępowanie grupowe – nowy instrument dochodzenia roszczeń - udział w szkoleniu bezpłatny.

Termin: 11 czerwca 2010 r.

w godz.: 10:00 - 14:00

miejsce: siedziba Izby przy ul. Włodkowica 8

Od 19 lipca 2010 roku, w sprawach z zakresu ochrony konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych (z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych), możliwe będzie wspólne wytoczenie powództwa – tzw. pozwu grupowego.

Celem organizacji szkolenia jest przedstawienie nowej regulacji prawnej dotyczącej dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym. Szczegółowa analiza rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym będzie poprzedzona omówieniem procesu ustawodawczego, uwag zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych oraz zmian w projekcie ustawy. W związku z tym, że normatywne uregulowanie pozwów grupowych jest nowością w prawie polskim pełne zrozumienie celu wprowadzenia tej instytucji wymaga przede wszystkim dogłębnego przeanalizowania, jak i oceny nowych rozwiązań. Odnosi się to w szczególności do uregulowań obejmujących zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy, instytucję grupy (podgrupy), ujednolicenie roszczeń, instytucję reprezentanta grupy, jak i wyroku przesądzającego o odpowiedzialności pozwanego.

program szkolenia:

1. Geneza i założenia ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

2. Cele i zalety postępowania grupowego.

3. Pojęcie postępowania grupowego i jego dopuszczalność.

4. Przedmiotowy zakres ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

5. Podmioty postępowania grupowego.

6. Dynamika postępowania grupowego (wszczęcie, przebieg i zakończenie).

7. Egzekucja świadczenia niepieniężnego zasądzonego w postępowaniu grupowy.

wykładowca:

dr Robert Kulski - adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego II, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Autor monografii pt. "Umowy procesowe w postępowaniu cywilnym", Wolters Kluwer 2006 r. oraz artykułów z zakresu postępowania cywilnego i glos do orzeczenia SN. Na zlecenie Biura Analiz Sejmowych uczestniczył w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Współpracuje z Kancelarią Fortak & Karsiński Radcowie Prawni Spółka Partnerska w Łodzi.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt z Biurem OIRP

Uwaga: ilość miejsc ograniczona

OIRP Wałbrzych/AS