Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, nadał pośmiertnie, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność państwową i publiczną, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Tadeuszowi de Virion – wybitnemu adwokatowi, dyplomacie, uczestnikowi Powstania Warszawskiego.





Order w imieniu Prezydenta RP przekazała najbliższej Rodzinie odznaczonego Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Naumann, podczas mszy pogrzebowej w dniu 29 października 2010 roku w Warszawie.
Tadeusz de Virion urodził się w 1926 r. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim w 1946 r. Cztery lata później, po odbyciu aplikacji adwokackiej został wpisany na listę adwokatów.
W latach 1960-1989 wielokrotnie występował w procesach politycznych, broniąc działaczy opozycji z „Solidarności” i Konfederacji Polski Niepodległej. Był obrońcą m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Leszka Moczulskiego.
Tadeusz de Virion zasłuży się dla Polski nie tylko jako wybitny adwokat. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był pierwszym niekomunistycznym ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii w latach 1990-93. W latach 1989-1991 i 1993-2005 był sędzią Trybunału Stanu. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem AK, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. Palestra uhonorowała go Złotą Odznaką Adwokatury i odznaką Adwokatura Zasłużonym.

PS/KPRP

Zobacz także:

Adwokatura żegna wybitnego adwokata i człowieka