Zdaniem Naczelnaj Rady Adwokackiej, zniesienie ustnej formy egzaminów kończących aplikacje adwokackie prowadzi do psucia zawodu i zwiększenia ryzyka złego oceniania kandydatów do zawodu adwokata. NRA apeluje do parlamentarzystów o pozostawienie egzaminów ustnych - w przyjaznej dla zdających formie, umożliwiającej przy tym pełną i rzetelna ocenę umiejętności przyszłych adwokatów. Wydała w tej sprawie specjalny komunikat, którego treść przedstawiamy poniżej.

Samorząd adwokacki wyraża sprzeciw wobec zmian w ustawie - Prawo o adwokaturze, przeforsowanych w dniu 4 grudnia 2008 r. przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Rządowy projekt zakłada zniesienie części ustnej egzaminów kończących aplikacje. W ten sposób egzaminatorzy zostaną pozbawieni możliwości sprawdzenia zdolności werbalnych kandydata, absolutnie niezbędnych w późniejszej pracy na sali sądowej. W ocenie palestry wypacza to sens tych egzaminów.

- Adwokat musi być dobrym mówcą. W swojej pracy powinien się wykazywać błyskotliwym formułowaniem myśli i celną argumentacją. Takie umiejętności da się sprawdzić wyłącznie w formie rozmowy z kandydatem – przypomina Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA.

Samorząd adwokacki zwraca uwagę, że utrzymanie ustnej formy egzaminu popiera duża część przedstawicieli nauki, a także sami aplikanci. Zniesienie egzaminów ustnych spowoduje, że nabyte i rozwinięte podczas aplikacji umiejętności krasomówcze przyszłych adwokatów mogą zostać niedocenione. Tymczasem to właśnie one w wielu przypadkach stanowią prężny oręż adwokata w obronie praw klientów. Nawet bogata wiedza merytoryczna adwokata może się okazać nieprzydatna, jeśli nie jest poparta sprawnym jej komunikowaniem.

Zniesienie sprawdzania zdolności werbalnych adwokatów będzie prowadziło do ogólnego spadku kultury języka polskiego. Tymczasem właśnie od palestry należy oczekiwać troski o wysoki jej poziom.

Należy zauważyć, że stanowisko rządu w tej sprawie jest niekonsekwentne. Egzaminy ustne pozostawiono bowiem w przepisach dotyczących egzaminu sędziowskiego.

W ocenie Rady istnieje potrzeba zmian organizacji egzaminu ustnego, ale nie jego likwidacja. NRA proponuje przyjazną dla zdającego formę, eliminującą uznaniowość w ocenie kandydata. Jedna z propozycji adwokatury zakłada, by zdający miał możliwość wyboru odpowiedzi na pytania z jednej z pięciu dziedzin prawa, w której czuje się najpewniej. W celu zapewnienia rzetelności przeprowadzania egzaminów proponujemy dodatkowo dokumentowanie przebiegu egzaminów zapisem dźwiękowym, będącym podstawą do ewentualnej weryfikacji egzaminu.

Zobacz także:

Odznaczenia Naczelnej Rady Adwokackiej

Obchody 90-lecia Adwokatury