W dniu 27 października 2009 roku Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało Krajowej Radzie Radców Prawnych do konsultacji założenia do ustawy o zawodzie adwokata.

Stąd też w dniu 28 listopada Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła dwie niezwykle ważne uchwały w sprawie rozpoczęcia i trybu szerokich konsultacji środowiska radcowskiego co do trwających prac legislacyjnych dotyczących zawodów prawniczych.

Wobec wagi problemu Krajowa Rada dostrzegła konieczność przeprowadzenia głębokich, demokratycznych konsultacji tej problematyki w całym środowisku radcowskim. Wypowiadać się mają na ten temat poszczególne izby radcowskie zwołując Nadzwyczajne Zjazdy Okręgowych Izb Radców Prawnych. Ukoronowaniem tego procesu będzie Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który zwołany zostanie w Warszawie w dniu 27 lutego 2010 roku.

Postanowiono ponadto przeprowadzić reprezentatywne badania socjologiczne radców prawnych oraz uruchomić specjalną pocztę e-mail tak, by każdy zainteresowany radca mógł zgłosić swoją opinię na ten temat.

Prezes KRRP Maciej Bobrowicz powiedział, że „przyjęty model konsultacji zakłada najbardziej demokratyczny sposób ich przeprowadzenia obejmujący całe środowisko radcowskie. Nikt, kto zechce zabrać głos w tej niezwykle ważnej debacie nie może zostać pominięty. Ostateczne stanowisko w tej kwestii zajmie Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Mogę się jednak podzielić z Państwem przypuszczeniem graniczącym z pewnością, że w żadnym wypadku nie będzie zgody zarówno mojej, jak i samorządu na ograniczenie wykonywania zawodu przez radców prawnych zatrudnionych na etatach oraz na ograniczenie liczby izb do 11. To są propozycje, które bezpośrednio godzą w idee samorządności i szkodzą wszystkim radcom.”

KIRP/AS