Komunikat KRN w sprawie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej członkom rodzin ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W nawiązaniu do podpisanego w dniu 27 kwietnia 2010 r. porozumienia pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Krajową Radą Notarialną, Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych, dotyczącego udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej członkom rodzin ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - Krajowa Rada Notarialna informuje, że w ramach tego porozumienia wytypowani przez samorząd notarialny notariusze będą mogli dokonać następujących czynności notarialnych:

1. sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia i wszystkich towarzyszących czynności, takich jak: oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ewentualne otwarcie i ogłoszenie testamentu.

Komentarz: Pamiętać w tym miejscu należy, że poświadczenie dziedziczenia dla rodzin osób zmarłych jest niezwykle wygodne, bo w ciągu godziny otrzymują oni urzędowy dokument potwierdzający prawa spadkobierców do spadku, będący odpowiednikiem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Niestety przy tej czynności przepisy nakładają na notariuszy pewne ograniczenia. Przede wszystkim wszyscy spadkobiercy muszą się jednocześnie stawić u notariusza i nie może być między nimi żadnego sporu.

Pamiętać również należy, że w przypadku, gdy poświadczenie dziedziczenia dokonywane jest przed upływem sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku, to niezbędne jest odebranie od spadkobierców oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. W przypadku osób małoletnich jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu i w związku z tym przedstawiciel ustawowy chcąc złożyć takie oświadczenie musi uzyskać zezwolenie sądu opiekuńczego.

2. sporządzanie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, w sytuacji kiedy stwierdzenie nabycia spadku z różnych przyczyn będzie musiał dokonać sąd, z zastrzeżeniem obowiązku uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego na taką czynność w przypadku spadkobierców małoletnich.

3. sporządzanie umów o dział spadku, również z zastrzeżeniem uzyskania stosownych zezwoleń sądu opiekuńczego w przypadku, gdy stronami takiej umowy mają być osoby małoletnie.

Ponadto notariusze dysponują bardzo dużą wiedzą z zakresu prawa spadkowego i prawa rzeczowego oraz związanych z tym obowiązków podatkowych. W tym zakresie na pewno będą mogli udzielać wszelkich informacji.

Krajowa Rada Notarialna informuje, że kontakt osób uprawnionych, zgodnie z porozumieniem, do uzyskania ze strony notariatu pomocy prawnej odbywać się będzie w sposób następujący:

a) osoba zainteresowana powinna skontaktować się z biurem właściwej rady izby notarialnej ze względu na miejsce, w którym dokonanie czynności notarialnej będzie najbardziej dogodne; w przypadku notariuszy nie ma żadnej szczególnej rejonizacji, ale na pewno z uwagi na miejsce zamieszkania stron, czy też możliwości dojazdu preferowane mogą być kancelarie notarialne w różnych rejonach kraju,

b) pracownik biura rady izby notarialnej skontaktuje osobę zainteresowaną z prezesem rady właściwej izby notarialnej lub inną wytypowaną w izbie osobą, która uzgodni miejsce oraz tryb dokonania czynności notarialnej, a także poinformuje ewentualnie o konieczności zgromadzenia wymaganych dokumentów lub załatwienia sprawy na drodze postępowania sądowego (w przypadku niemożliwości sporządzenia czynności notarialnej),

c) osoba zainteresowana może także skontaktować się z biurem Krajowej Rady Notarialnej w Warszawie, którego pracownicy udzielą niezbędnych informacji, co do miejsca dokonania czynności notarialnej.

Krajowa Rada Notarialna uprzejmie przypomina, że notariusze przy dokonywaniu niektórych czynności notarialnych zobowiązani są do pobierania różnego rodzaju danin publicznych, których wysokość jest całkowicie niezależna od notariatu. Dotyczy to w określonych sytuacjach podatku od spadków i darowizn i podatku od czynności cywilnoprawnych, jak również opłat sądowych za wpisy do ksiąg wieczystych dokonywane na wnioski zawarte w aktach notarialnych.

Lista izb notarialnych oraz telefony kontaktowe, jak również telefon kontaktowy do KRN:

NRP/AS