W Sopocie w dniach 19-20 listopada 2010 r. odbędzie się Krajowy Zjazd Adwokatury, którego przedmiotem będzie m.in. wybór nowych władz, określenie głównych kierunków i celów działalności na najbliższe 3 lata, status zawodów zaufania publicznego oraz dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury nastąpi również przyjęcie uchwał dotyczących m.in.:

ochrony praw i wolności obywatelskich;dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości;łączenia zawodów prawniczych i zasad dostępu do tych zawodów;uregulowania rynku usług prawnych w Polsce;współpracy z innymi zawodami zaufania publicznego.

Udział w Zjedzie zapowiedziało wielu przedstawicieli życia publicznego, w tym Minister Sprawiedliwości Krzysztof KwiatkowskiI prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, przedstawiciele zagranicznych adwokatur, innych samorządów zawodów zaufania publicznego i władz samorządowych.
Zgodnie z ustawą – Prawo o adwokaturze, podstawowym celem odbywającego się co trzy lata Krajowego Zjazdu Adwokatury jest wybór nowych władz, w tym Prezesa i Prezydium NRA, oraz prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. W nachodzącym Zjeździe bierze udział 319 delegatów reprezentujących 24 Okręgowe Izby Adwokackie. Adwokaturę stanowi dziś ponad 10,7 tys. adwokatów (z czego ponad 8,6 tys. jest aktywnych zawodowo).
Poprzedni Zjazd odbył się w listopadzie 2007 r. W mijającej kadencji zwołano także Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury – 6 marca 2010 r. Do 10 kwietnia 2010 r. Prezesem NRA była adw. Joanna Agacka-Indecka. Po jej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej pełnienie obowiązków Prezesa powierzono adw. Andrzejowi Michałowskiemu, dotychczasowemu Wiceprezesowi NRA. Prezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego jest adw. Jerzy Naumann.

Komunikat Biura Prasowego NRA

Zobacz także:

Projekt Kodeksu Etyki Adwokackiej

Chcemy rozmawiać o połączeniu zawodów