Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 14 Ustawy – Prawo o Adwokaturze, zwrócił się Sądu Najwyższego o uchylenie uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej ustanawiającej parytet osobowy wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Sposób wyłaniania delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, został zakwestionowany przez jednego z adwokatów, który zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości. Wniosek o zaskarżenie uchwały złożył adwokat Krzysztof Stępiński.

Dnia 1 czerwca 2010 r. Prezesa NRA Andrzej Michałowski spotkał się z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisławem Chmielewskim, zastępującym Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego podczas jego nieobecności w kraju. Prezydium NRA doręczyło Ministrowi Sprawiedliwości dwie opinie prawne dotyczące uchwały NRA. Wieczorem p.o. Prezesa NRA został powiadomiony, że Minister zaskarży uchwałę NRA, jako rażąco naruszającą prawo.

Prezydium NRA wyraziło swoje stanowisko na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 31 maja 2010 r. oraz zwyczajnym posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2010 r., wskazując, iż uchwała NRA numer 59/2009, wydana na podstawie art. 54 ust. 1 Prawo i Adwokaturze, w związku z treścią par. 38 Regulaminu w sprawie zasad zwoływania, organizacji i przebiegu obrad zgromadzeń okręgowych izb adwokackich oraz krajowego zjazdu adwokatury, a także trybu wyborów do organów izb adwokackich i organów adwokatury, nie narusza prawa, obowiązuje i jest wykonalna do czasu jej ewentualnego uchylenia lub zawieszenia wykonalności przez Sąd Najwyższy. Sprawa ewentualnych decyzji w sprawie skutków zaskarżenia uchwały będzie rozpatrywana na posiedzeniu Prezydium NRA w dniu 15 czerwca 2010 r. oraz na plenarnym posiedzeniu NRA, które odbędzie się 3 lipca 2010 r.

Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Adwokackiej z listopada 2009 jeden delegat powinien przypadać na 35 adwokatów. Uchwała NRA zakłada, że izby wybierają delegatów na zjazd krajowy. Obowiązuje dwojaki parytet: jeden delegat na 35 adwokatów i jednocześnie minimalna liczba delegatów z izby - 6 osób. W 2007 r. jeden delegat przypadał na 25 adwokatów. Parytetów nie zmieniano od 1982 r., gdy zostały wprowadzone jako gwarancja reprezentatywności dla delegatów z małych izb adwokackich. Sposób ustalania ilości delegatów nie jest do końca zgodny z zasadą proporcjonalności. W dwudziestu czterech Izbach Adwokackich w całym kraju mamy do czynienia za bardzo dużymi różnicami liczebnymi. Od niewielkiej izby poznańskiej, po największą warszawską. Palestra liczy obecnie 10,5 tysiąca adwokatów i 5,2 tys. aplikantów. Najliczniejsza jest warszawska: 1814 adwokatów i 1612 aplikantów

MIG/NRA