Biuro Prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej zaprezentowało stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wobec „Wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie korporacji zawodowych” z dnia 12 stycznia 2009 roku

Stanowisko Prezydeium NRA zostało zawarte w siedmiu punktach:

1.

Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich jest świadectwem niezrozumienia roli i pozycji samorządów zawodów zaufania publicznego oraz odmienności pojęć „korporacja”
i „samorząd”. Adwokatura to samorząd zawodu zaufania publicznego, a nie korporacja.

2.

Zasada demokratycznego państwa prawnego polega na akceptowaniu wykonywania części czynności z zakresu władzy państwowej przez poszczególne grupy obywateli zorganizowane na zasadzie wspólnoty terytorialnej (samorząd terytorialny) lub zawodowej (samorząd zawodowy) w zaufaniu do ich kompetencji i działań w regulowaniu poszczególnych sfer funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.

3.

Zaprzeczenie tej zasadzie zawarte we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzić musi do eliminowania inicjatywy społecznej wprowadzając w to miejsce działania urzędniczego aparatu państwowego.

4.

Zanik aktywności grup społecznych i zawodowych doprowadzi w konsekwencji
do zwiększenia ingerencji państwa w swobody i życie obywateli.

5.

Składki samorządowe finansują realizację zadań publicznych powierzonych samorządowi przez władzę państwową na podstawie art. 17 Konstytucji RP, a nie służą - jak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich - finansowaniu interesu grupowego.

6.

Rzecznik Praw Obywatelskich w tym przypadku manipuluje danymi, dezinformuje społeczeństwo oraz instrumentalnie traktuje relacje między państwem i obywatelem.

7.

Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczy ograniczenia samorządności dwudziestu zawodów. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej apeluje do tych samorządów zawodowych o solidarne przeciwstawienie się tej próbie ograniczenia praw obywatelskich do pomocy i usług świadczonych na profesjonalnym i etycznym poziomie.

KR/NRA