Naczelna Rada Adwokacka przesłała do Ministerstwa Sprawiedliwości uwagi do projektu tzw. ustawy deregulacyjnej.

W opinii, adwokaci piszą m.in., że „proponowane rozwiązania prowadzą do obniżenia poziomu merytorycznego przygotowania osób starających się o prawo wykonywania zawodu adwokata, co w konsekwencji będzie prowadzić do obniżenia jakości świadczonej pomocy prawnej”.

Adwokaci sprzeciwiają się także projektowi skrócenia okresu dojścia do zawodu poprzez ukończenie aplikacji lub poprzez tzw. drogę pozaaplikacyjną.

W kwestii rządowej propozycji wyeliminowania z egzaminu adwokackiego części polegającej na rozwiązaniu testu, adwokaci sugerują w zamian „zastąpienie jej innym elementem egzaminu sprawdzającym wiedzę, np. polegającym na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych […] lub na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa o ustroju organów ochrony prawnej, prawa samorządu terytorialnego i prawa Unii Europejskiej”.

W opinii przedstawicieli adwokatury "w treści projektu znalazły się postanowienia, które nie dają pogodzić się z normami, zasadami, wartościami, których poszanowania wymaga Konstytucja RP. W konsekwencji nieuprawnionego założenia, że w przypadku planowanej deregulacji nie zachodzi potrzeba ochrony interesu publicznego, obniżono w istotny sposób kryteria odpowiedniej wiedzy praktycznej i teoretycznej, na których oparte są przesłanki dostępności do zawodu adwokata. Powyższe prowadzi do obniżenia poziomu ochrony praw jednostki i zaburza mechanizmy zapewniające samorządowi zawodowemu sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu" - czytamy w konkluzjach opinii.

Całe stanowisko znajduje się na stronie NRA.

PS/źródło:adwokatura.pl

Zobacz także:

Deregulacyjne działania resortu gospodarki ocenione pozytywnie

Kolejne konsultacje ws. deregulacji