Krajowa Rada Radców Prawnych, oraz PKPP Lewiatan wyraziły stanowisko w sprawie projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.

Projekt ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe, który został upubliczniony na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz został zaprezentowany podczas seminarium w Ministerstwie pt. „Mediacja dla każdego” w dniu 15 października br., wzbudził niepokój KRRP oraz PKPP Lewiatan.

KRRP oraz PKPP Lewiatan stoją na stanowisku, iż ustawowy zakaz możliwości wykonywania zawodu mediatora, którym mieliby być objęci m.in. radcowie prawni i adwokaci jest szkodliwy dla rozwoju tej niezwykle potrzebnej i ważnej formy rozstrzygania sporów. Rozwiązanie to nie znajduje merytorycznego uzasadnienia zarówno w praktyce, jak i w teorii mediacji. Propozycje te stoją również w sprzeczności z zasadami nieskrępowanego rynku usług mediacyjnych. Co ważne, tego typu rozwiązania są niespotykane w krajach Unii Europejskiej oraz w na kontynencie północnoamerykańskim.

Wszędzie tam osoba wykonująca zwód prawniczy może być również mediatorem.

Dodatkowo, w polskiej rzeczywistości, wprowadzanie kolejnych ograniczeń w zakresie swobody świadczenia usług na rynku jest niepotrzebne i niebezpieczne. Rozmaite nakazy, zakazy i wyłączenia nie sprzyjają podnoszeniu poziomu konkurencyjności i jakości świadczenia usług W swej istocie stanowią one doskonały przykład wypaczenia zasad - niezbędnej dla właściwego funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki - idei wolnego rynku.

W związku z tym, KRRP oraz PKPP Lewiatan zwracają się z wspólnym apelem do Ministra Sprawiedliwości o wnikliwy, merytoryczny nadzór nad przyszłymi pracami w zakresie projektu ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.

KIRP/AS