Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 13 maja 2011 roku podjęła uchwałę w sprawie budżetów sądów i sędziowskich wynagrodzeń.

Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o pilne podjęcie rozmów w sprawie budżetów sądów i wynagrodzeń sędziowskich. Autorzy uchwały postulują wyznaczenie terminu spotkania z przedstawicielami Rady Ministrów.

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża głębokie zaniepokojenie projektem zamrożenia w 2012 r. rozwiązań waloryzacyjnych zawartych w art. 91 § 3 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Uregulowanie to, przygotowane przez obecną Radę Ministrów i uchwalone w 2009 r. przez Sejm RP, zostało uznane za sukces przede wszystkim z uwagi na powiązanie wynagrodzeń sędziów z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej- piszą autorzy uchwały.

Jak czytamy w uchwale przepis ten stanowi gwarancję, że wynagrodzenia sędziów będą zmieniały się w sposób obiektywny, zależny tylko od kondycji gospodarki narodowej, a nie od woli polityków. Prawidłowo realizuje zatem zasadę trójpodziału władz wyrażoną w art. 10 ust.1 Konstytucji RP.

Taki sposób ukształtowania wynagrodzeń sędziów stanowi właściwy krok w kierunku realizacji art. 178 ust 2 Konstytucji, gwarantującego sędziom godne wynagrodzenie, sprzyjające niezawisłemu orzekaniu - piszą autorzy uchwały. Rezygnacja z obowiązującego modelu, nawet na czas określony, godzi także w jedną z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego wynikającą z art. 2 Ustawy Zasadniczej - zasadę zaufania do organów państwa, a tym samym budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP - czytamy w uchwale.

W przypadku zawieszenia stosowania art. 91 § 3 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych w 2012 roku Krajowa Rada Sądownictwa zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją tej regulacji - czytamy w konkluzjach.

PS/źródło:KRS

Zobacz także:

Kolejny sprzeciw wobec zmian w ustalaniu wynagrodzeń sędziów

Iustitia broni wynagrodzeń sędziów