Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w imieniu blisko 40 tysięcy polskich radców prawnych i aplikantów radcowskich w liście do Radosława Sikorskiego, Ministra Spraw Zagranicznych apeluje o poparcie działań dotyczących zaprzestania łamania praw człowieka w Birmie.

Zgodnie z doniesieniami organizacji: Human Rights Watch, Shan Women’s Action Network i Shan Human Rights Fundation armia birmańska dopuszcza się systematycznych gwałtów na kobietach i dzieciach, morderstw i tortur. Wiele tysięcy Birmańczyków musiało w pośpiechu opuścić swoje domy i szukać schronienia.

List Prezesa KRRP jest odpowiedzią na działania, inicjowane przez największą światową organizację zrzeszającą prawników - International Bar Association (IBA), dotyczące przerwania zbrodni, które mają obecnie miejsce w Birmie. Szereg Państw Członkowskich Unii Europejskiej w tym m.in.: Belgia, Dania, Estonia, Czechy, Francja, Węgry, Irlandia, Litwa, Holandia, Słowacja i Wielka Brytania, pracuje projektem rezolucji wzywającej Sekretarza Generalnego ONZ do utworzenia komisji śledczej badającej przypadki naruszeń praw człowieka w Birmie.

Zwróciłem się z prośbą o poparcie działań IBA – mówi Maciej Bobrowicz – samorządy prawnicze z całej Europy powinny stać na straży wartości i uniwersalnych praw człowieka.

W swoim liście do Ministra Spraw Zagranicznych Prezes KRRP apeluje o poparcie przez Polskę rezolucji zobowiązującej Sekretarza Generalnego ONZ do powołania Komisji Śledczej do zbadania przypadków zbrodni wojennych i poważnych naruszeń praw człowieka w tym kraju i do przedstawienia raportu w tej sprawie podczas kolejnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. W dniach 2 i 3 września w Sopocie obradują Ministrowie Spraw Zagranicznych UE. Maciej Bobrowicz w imieniu polskich radców prawnych apeluje również do Ministra Sikorskiego o wniesienie tej sprawy pod dyskusję podczas tego spotkania.

Radcy prawni liczą, że skutkiem działań m.in. Ministra Spraw Zagranicznych będzie wstrzymanie naruszeń praw człowieka wobec ludności cywilnej w Birmie a tym samym ocalenie od tragicznego losu tysięcy obywateli Birmy.

To nie pierwsze wystąpienie samorządu radców prawnych w kwestiach związanych z naruszeniami praw człowieka. W kwietniu 2011 roku Prezes KRRP zwrócił się do Michaila Sakaszwilego, Prezydenta Gruzji w obronie prawniczki Pani Mariany Ivelashvili osadzonej w Zakładzie dla Kobiet i Młodocianych w Mtsiziri w Gruzji. List Prezesa KRRP był stanowczą reakcją na prośbę o wsparcie, którą samorząd radców prawnych otrzymał od Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy.

PS/źródło:KIRP

Zobacz także:

Prawo muzułmańskie - co warto wiedzieć

Prawa Człowieka na świecie