Uchwała Zgromadzenia Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku z dnia 29 maja 2010 roku w przedmiocie dialogu o reformie adwokatury.

Adwokatura Rzeczypospolitej Polskiej stoi u progu reform. Postulat adwokatów o uwzględnienie głosu palestry jako partnera w trakcie prac legislacyjnych nad nowymi przepisami o adwokaturze, zainicjował dyskusję nad przyszłym kształtem polskiej adwokatury. Otwarcie Ministerstwa Sprawiedliwości na dialog jest przełomem w relacjach władzy politycznej Państwa Polskiego z samorządem adwokackim i stanowi niepowtarzalną szansę na kompromisowe ukształtowanie przyszłej adwokatury, poprzez pogodzenie dotąd sprzecznych i powodujących napięcia wizji adwokatury. Prowadzone od kilku lat działania niektórych frakcji politycznych miały na celu pozbawienie adwokatury rzeczywistej samorządności oraz likwidację jej ewolucyjnie wypracowanej struktury terytorialnej i zgromadzonego majątku. Aktywność ta przejawiała się na płaszczyźnie prawnej i społecznej, pod pozorem troski o dobro samorządów prawniczych oraz rynku usług prawnych. Adwokaci będąc otwartymi na zmiany, w sprawie reformy stali jednomyślnie na stanowisku obrony historycznego dorobku i tożsamości polskiej palestry.

Adwokatura nie powinna pozostać bierna wobec propozycji złożonych przez Ministra Sprawiedliwości dotyczących aktywnego zaangażowania się adwokatów w prace nad reformą samorządów prawniczych. Propozycje te należy postrzegać jako szanse na wysunięcie inicjatyw, które zagwarantują samorządność adwokatury i jednocześnie pozwolą na swobodny rozwój nowoczesnych samorządów zawodów prawniczych.

Zgromadzenie Pomorskiej Izby Adwokackiej uznaje, że nieprzekraczalną granicą reformy samorządów prawniczych, winno być pozostawienie odrębności zawodów adwokata i radcy prawnego. W chwili obecnej nie istnieje bowiem rzeczywista potrzeba połączenia tych dwóch zawodów posiadających odrębne tradycje i charakter. Wydaje się również, że ani adwokaci ani też radcowie prawni nie są gotowi do stworzenia jednolitej struktury samorządowej. Odrębność naszych zawodów połączona z utrzymywaniem zasady całkowicie swobodnego przepływu prawników pomiędzy naszymi samorządami, daje możliwość wyboru wykonywanego zawodu oraz stwarza klientom optymalną możliwość wyboru podmiotu, z którego usług chcą skorzystać.

Adwokaci pomorscy uznają, że funkcjonująca struktura naszego samorządu jest efektem jego ewolucyjnego rozwoju i nie zachodzi potrzeba radykalnej reorganizacji wewnętrznego ustroju adwokatury. Samorząd adwokacki jest bowiem formą, w której ugruntowały się więzi zawodowe pomiędzy adwokatami, a nadto gwarantuje on należyte wypełnianie jego funkcji. Należy jednak podkreślić, że liczebność członków adwokatury znacznie wzrosła w ostatnich latach i zasadnym jest przypuszczenie, iż tendencja ta będzie się utrzymywać. Fakt ten nie pozostanie bez wpływu na wykonywanie zawodu adwokata, a zadaniem adwokatury jest jak najlepsze przygotowanie się do przyszłości rysującej się przed palestrą. Zadaniem adwokatury jest jak najlepsze przygotowanie się na wyzwania które nadejdą w przyszłości.

Adwokatura Pomorska popiera działania władz naczelnych samorządu adwokackiego zmierzające do pomyślnego i efektywnego dialogu z Ministerstwem Sprawiedliwości nad kształtem przepisów dotyczących adwokatury i wyraża gotowość uczestniczenia w nim.

ORA Gdańsk/AS