WSA w Gdańsku orzekł, że istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata, pomimo, że zostały one poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Kwestią sporną w niniejszej sprawie była możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata.

W zaskarżonej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej działający z upoważnienia Ministra Finansów utrzymywał, że wydatki związane z aplikacją adwokacką nie były poniesione w celu uzyskania przychodu. Są to wydatki o charakterze osobistym, związane z podnoszeniem poziomu wiedzy prawniczej i zdobyciem określonych uprawnień. Minister Finansów podkreślił, że działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych można prowadzić, nie posiadając tytułu zawodowego adwokata.

Zobacz: WSA: Policja musi udostępnić dane z GPS

Z kolei zdaniem skarżącego istnieje związek przyczynowo-skutkowy między poniesieniem kosztów prowadzących do otrzymania tytułu adwokata, a przychodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej. Wskazuje on, że działalność gospodarcza prowadzona w formie kancelarii adwokackiej może być prowadzona jedynie przez osobę posiadającą tytuł zawodowy adwokata. Skarżący podkreśla także, że znaczne ograniczenia w zakresie świadczenia usług prawnych niesie ze sobą przymus adwokacko - radcowski. W jego ocenie nie można jednak uznać, aby wydatki te miały charakter osobisty.

WSA przychylił się do opinii skarżącego. Zdaniem Sądu nie może budzić żadnych wątpliwości, że kancelaria adwokacka może być prowadzona jedynie przez osobę posiadającą tytuł zawodowy adwokata. W ocenie Sądu charakter odbytej przez skarżącego aplikacji adwokackiej, przemawia za uznaniem poniesionych w związku z nią wydatków za racjonalne i uzasadnione gospodarczo. Zdaniem WSA nie jest także zasadne uznanie tych wydatków za osobiste.

DP/Źródło: WSA w Gdańsku

Zobacz także:

WSA: Treść i ocena prac z egzaminu radcowskiego nie są informacją publiczną