Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej poselskie pomysły na licencje prawnicze powinny trafić do kosza. NRA wydała w tej sprawie specjalny komunikat, który zamieszczamy poniżej.

Kontynuowanie prac nad poselskim projektem ustawy o licencjach prawniczych i świadczeniu usług prawniczych jest bezcelowe i może zniszczyć społeczne zaufanie do prawników. Naczelna Rada Adwokacka opowiada się za stałym poszerzaniem dostępu do tych usług, jednak poprzez rozwiązania zgodne z Konstytucją RP i gwarantujące wysoką jakość tych usług.

W dniu 18 listopada 2008 roku sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka powołała specjalną podkomisję, która ma kontynuować prace nad poselskim projektem ustawy o licencjach prawniczych i świadczeniu usług prawniczych (druk sejmowy nr 680). Projekt ten, zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, jest w istocie kopią rozwiązań, które ta partia usiłowała przeforsować w poprzedniej kadencji Sejmu. Pomysły te nie gwarantują niezależności prawnikom w sporach z organami władzy i nie zapewniają prawidłowej obsługi prawnej klienta.

Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie oceniała te propozycje negatywnie, zwracając uwagę, że są one sprzeczne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego (zwłaszcza z wyrokami w sprawach SK 22/02, K 6/06 oraz K 30/06). Na niezgodność poselskiego projektu z Konstytucją wskazuje również opinia Biura Analiz Sejmowych, powstała na potrzeby prac Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Według tych dokumentów, wejście w życie projektowanych przepisów złamałoby m.in. zasady zabezpieczania interesu publicznego i ochrony konsumenta przez prawników, czyli osoby wykonujące zawody zaufania publicznego.

- Uważam, że proponowane rozwiązania szkodziłyby systemowi świadczenia usług prawniczych w Polsce. Wdrożenie tych pomysłów byłoby nie tylko sprzeczne z Konstytucją, ale też zachwiałoby zaufaniem do zawodów prawniczych, doprowadzając do pogorszenia się jakości usług. Naczelna Rada Adwokacka opowiada się za pracami nad rozszerzeniem dostępu do usług prawniczych, jednak przy poszanowaniu konstytucyjnych zasad i tradycji tych profesji, których jakość gwarantuje państwo odpowiednim prawem – twierdzi Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA.

NRA zauważa, że nie znajdują pokrycia w faktach podnoszone podczas posiedzenia Komisji zarzuty niektórych posłów co do niewystarczającej liczby adwokatów w stosunku do ilości spraw rozstrzyganych przez sądy. Temu mitowi przeczą dane o systematycznym wzroście liczby adwokatów. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba wzrosła z 7679 (2003 r.) do 9050 (sierpień 2008), czyli o niemal 18 proc. Warto podkreślić, szeregi adwokatów wzrosną znacznie bardziej po przyszłorocznych egzaminach adwokackich, do których przystąpi ponad 2,5 tys. aplikantów z naboru z roku 2005.

NRA/KR