Sąd przychylił się do argumentu skarżącej, że egzamin na aplikację nie może sprawdzać umiejętności stosowania przepisów prawa w praktyce. WSA oddalił jednak skargę, uznając, że kwestionowane pytania zostały prawidłowo sformułowane.

Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie podjęła uchwałę w sprawie odmowy wpisu na listę aplikantów radcowskich. Niedoszłej aplikantce do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu (190) zabrakło 4 punktów.

W swoim odwołaniu do Ministra Sprawiedliwości w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego, oraz odwołaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarżąca podniosła wadliwość pytań nr: 139, 193, 238, 98, 106, 99, 125, oraz 203. Odwołanie skarżącej do ministra sprawiedliwości nie przyniosło jednak rezultatu.

Niedoszła aplikantka stwierdziła w swojej skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że jej sprawa nie została rozpoznana przez MS w terminie. Wśród zarzutów skarżącej pojawił się również taki, że egzamin nie powinien być sprawdzeniem umiejętności stosowania przepisów prawa w praktyce, a tego wymagały nieprecyzyjnie sformułowane pytania.

Sąd jednak nie przychylił się do tej argumentacji, uznając, że jedynie dwa z pytań nr. 139 oraz 193 zostały źle postawione, co jednak nie zmieniło wyniku egzaminu.Tym samym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę uznająć ją za bezzasadną.

Sygn. Akt VI SA/Wa 976/09

Anna Sergiej

Zobacz także:

Niezaliczone kolokwium jest podstawą do skreślenia z listy aplikantów

Błędy na kolokwium rocznym aplikantów adwokackich