Brakuje skutecznych instrumentów w zakresie realnego zapewnienia zatrzymanemu prawa do pomocy prawnej z urzędu- wynika z opinii przygotowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, na wniosek zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Naczelna Rada Adwokacka w pełni podziela opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, iż na gruncie procedury karnej brak jest skutecznych instrumentów w zakresie realnego zapewnienia zatrzymanemu prawa do pomocy prawnej z urzędu, w ramach realizacji uprawnień przyznanych w art. 245 § 1 k.p.k. - czytamy w opinii. Adwokaci uważają, że obecna praktyka zapewnienia zatrzymanemu niezwłocznego kontaktu z adwokatem z urzędu wymaga pilnej zmiany.

Zobacz: Zatrzymany bez dostępu do adwokata z urzędu

Zdaniem NRA niezbędne jest stworzenie kompleksowego systemu dostępu do pomocy prawnej z urzędu, gwarantującego także realizację prawa do obrony. W ocenie autorów opinii, warte rozważenia w tym zakresie jest rozwiązanie praktykowane w Anglii i Walii. -Obowiązuje tam instytucja tzw. dyżurnego solicitora - adwokata, z którym każdy zatrzymany może nawiązać kontakt chociażby telefoniczny i niezwłocznie uzyskać poradę prawną. Jeśli zaś sama rozmowa telefoniczna okaże się niewystarczająca dla zatrzymanego, ów dyżurny prawnik zobowiązany jest do niezwłocznego stawienia się w jednostce Policji, w której znajduje się zatrzymany i udzielenia mu bezpośredniej i osobistej pomocy prawnej w miejscu przeprowadzanych czynności. - wyjaśniają adwokaci.

PS/źródło: NRA

Zobacz także:

NRA: Radca prawny jako obrońca w sprawach karnych zagraża prawu do obrony