Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nie pozwalają na zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka są niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy występujące obecnie ograniczenia w zakresie ustalenia rzeczywistych więzów pokrewieństwa, mieszczą się w granicach wyznaczonych konstytucyjną zasadą proporcjonalności i znajdują uzasadnienie w konieczności ochrony innych istotnych wartości konstytucyjnych, w szczególności dobra dziecka i dobra rodziny lub też przynajmniej w konieczności ochrony ustawowych wolności i praw określonych osób.

Zobacz: TK: Zobowiązanie podatkowe musi się przedawniać

Trybunał uznał, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i kodeksu postępowania cywilnego, które uniemożliwiają zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka, naruszają prawo do życia prywatnego i rodzinnego oraz konstytucyjną ochronę rodzicielstwa. Naruszają bowiem dobro istniejącej rodziny, dobro matki i dobro domniemanego ojca dziecka.

W ocenie Trybunału dążenie do realizacji ustawowej zasady niezmieniania stanu cywilnego po śmierci człowieka ze względu na osobisty charakter spraw o prawa stanu cywilnego, pozostaje w rażącej niewspółmierności w stosunku do ingerencji w prawo do ochrony życia rodzinnego, w tym również prawo mężczyzny do ochrony rodzicielstwa.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał przywołał swoje wcześniejsze orzecznictwo. W wyroku o sygn. SK 61/06, Trybunał wskazał, że powinno się szanować uczucia rodziców i uwzględnić ich potrzebę ustalenia rodzicielstwa dziecka, w sytuacji gdy ustalenie rodzicielstwa nie było możliwe przed śmiercią dziecka. Prawo rodziców do ustalenia rodzicielstwa obejmuje również dziecko, które zmarło przed urodzeniem lub po urodzeniu, pomimo że ustalenie to nie może doprowadzić do ukształtowania się więzi rodzinnej z dzieckiem- zaznaczył.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Wspólnota może sprzedać zadłużone mieszkanie