Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz reprezentanci 16 wyższych uczelni podpisali porozumienia w sprawie organizacji i zaliczania zawodowych praktyk studenckich.

Dokument określa zasady i tryb współpracy w zakresie odbywania i zaliczania nieodpłatnych studenckich praktyk zawodowych i staży przez studentów nauk pedagogiczno-psychologicznych o specjalnościach: pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika sądowo-penitencjarna, pedagogika kryminologiczna, resocjalizacja oraz na kierunku prawo o specjalności kryminologia - w zespołach kuratorskiej służby sądowej przy sądach rejonowych na terenie całego kraju.

Zobacz: Porozumienie Ministerstwa Sprawiedliwości i UW w sprawie praktyk

- Podpisanie porozumień w sprawie organizacji i zaliczania zawodowych praktyk studenckich w zespołach kuratorskiej służby sądowej traktujemy jako początek owocnej - mam nadzieję - współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, a szkołami wyższymi w zakresie wymiany poglądów i idei na temat współczesnych wyzwań i metod ograniczania zjawisk patologicznych, z którymi musi sobie radzić wymiar sprawiedliwości – powiedział w trakcie uroczystości Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Zobacz: Kariera w dyplomacji

W ramach zawodowych praktyk studenckich studenci zapoznają się m.in. z przepisami regulującymi zadania oraz szczegółowy sposób wykonywania uprawnień i obowiązków zawodowych kuratorów sądowych, aktami spraw osób nadzorowanych i dozorowanych, czy czynnościami zawodowymi kuratora sądowego związanymi z kontrolą zachowania podopiecznego w miejscu zamieszkania, pobytu, nauki lub pracy.

Na podstawie podpisanych porozumień, studenci odbywający praktyki będą mogli także uczestniczyć w czynnościach zawodowych kuratorów sądowych poza siedzibą zespołu kuratorskiej służby sądowej, z wyjątkiem czynności, w których kuratorowi zlecono obecność przy kontaktach rodziców z dziećmi ustalonych przez sąd opiekuńczy oraz czynności w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką.

Zobacz: Młodzi prawnicy szerzą ideę pro publico bono

Studenci odbywający praktyki będą mogli także, za zgodą sądu uczestniczyć w posiedzeniach wykonawczych dotyczących podopiecznych.

Uczelnie, które podpisały porozumienie w sprawie organizacji i zaliczania praktyk studenckich:

1. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,

2. Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie,

3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,

4. Uniwersytet Opolski,

5. Uniwersytet Śląski w Katowicach,

6. Uniwersytet w Białymstoku,

7. Uniwersytet Wrocławski,

8. Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach,

9. Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie,

10. Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku,

11. Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii w Olsztynie,

12. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie,

13. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie,

14. Uniwersytet Łódzki,

15. Uniwersytet Warszawski,

16. Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Absolwent szuka pracy- 10 rzeczy o których warto pamiętać

Praktyki studenckie - pewna inwestycja w przyszłość