Sejm zdecydował, że na trwającym posiedzeniu nie zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich.

Chodzi o dwa projekty ustaw, które stanowią inicjatywy ustawodawcze posłów Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Projekty różnią się od siebie szczegółami.

Pierwszy projekt ustawy zakładał wprowadzenie do polskiego prawa regulacji, które pozwalałyby na zawarcie związku partnerskiego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, poprzez złożenie oświadczeń woli przez dwie osoby pełnoletnie, niebędące w związkach małżeńskich ani w związkach partnerskich.

Projekt przewidywał także wspólną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z partnerów, a także możliwość ustanowienia aktem notarialnym wspólnoty majątkowej.

Zgodnie z projektem, ustanie związku partnerskiego miałoby miejsce w związku ze śmiercią jednego z partnerów lub na mocy oświadczenia o rozwiązaniu związku, złożonego przez partnerów przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Projekt dopuszczał także rozwiązanie związku przez sąd, jeśli jeden z partnerów wystąpiłby z takim żądaniem. Na wniosek obu partnerów sąd mógłby też podzielić majątek. W myśl proponowanych zapisów, po rozwiązaniu związku partnerskiego partner, którego sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu, mógłby przez maksymalnie 3 lata żądać od byłego partnera pieniędzy na utrzymanie.

Z kolei drugi projekt ustawy o związkach partnerskich w znacznej części zawierał rozwiązania przedstawione w pierwszym projekcie. Najważniejszą różnicą było wprowadzenie konieczności podpisania przez partnerów umowy związku partnerskiego, w której określają swoje prawa i obowiązki.

Za tym, by Sejm zajął się pierwszym z projektów, zagłosowało 88 posłów, przeciw było 323, wstrzymało się 14. W sprawie drugiego projektu za było 81 posłów, przeciw głosowało 324, wstrzymało się 21.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Bezprawna odmowa wydania zaświadczenia o stanie cywilnym homoseksualisty

ETS w sprawie świadczeń emerytalnych w związkach partnerskich