W dniu 25 lutego Sejm przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje penalizację zachowań polegających na uporczywym nękaniu tzw. stalkingu.

Treść nowego przepisu 190a Kodeksu Karnego zaakceptowanego przez posłów brzmi: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do 3 lat”.
Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przygotowanie odpowiednich przepisów w tym zakresie poprzedzone zostało dogłębnym badaniem i analizą, przeprowadzoną na zlecenie Ministra Sprawiedliwości przez Instytut Ekspertyz Sądowych.
Wyniki badań unaoczniły, iż skala zjawiska jakim jest stalking, czyli uporczywe nękanie jest w Polsce bardzo duża. Co dziesiąty badany wskazuje, że był jego ofiarą – przypomina Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski
Przyjęty przez Sejm projekt zakłada ponadto, że karze do 3 lat pozbawienia wolności podlegać będzie ten, kto wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
Jak wskazuje Minister Sprawiedliwości, jeżeli następstwem tych czynów będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Co to jest stalking?

Definicja Stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce to rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili, groźby, zachowania agresywne, śledzenie, nękanie, obserwowanie i szkodzenie. Zachowania te przyjmują charakter ciągły, powodują strach i skrępowanie. Powtarzające się naprzykrzanie drugiej osobie wbrew jej woli poprzez śledzenie i obserwowanie, odbiera poczucie bezpieczeństwa i powoduje dyskomfort psychiczny, oraz fizyczny.
Konsekwencje stalkingu są poważne. Z danych zgromadzonych na podstawie badań Osservazione Nazionale dello Stalking (Narodowe Obserwatorium ds. Stalkingu we Włoszech – O.S.N 2006) w ciągu trzech lat (2003-2005) około 10% dokonanych zabójstw poprzedzonych było czynami rozpoznawanymi jako stalking.

Obecnie prace nad przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem rozpocznie Senat. Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny, penalizująca zjawisko stalkingu wejdzie w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Zobacz także:

Kara pozbawienia wolności za stalking

Nękanie, czyli stalking będzie karalne