Sąd Apelacyjny rozpatruje zagadnienie czy bohater powieści z gatunku political fiction ma przełożenie na rzeczywistość i jego zachowanie stanowi naruszenie dóbr osobistych. Orzeczenie w powyższej sprawie ma zostać wydane 7 sierpnia.

Były działacz polityczny i zarzucił autorowi książki pt. „ Za błękitną kurtyną- polski wywiad na tropie masonów „ naruszenie jego dóbr osobistych w jednym z fragmentów przywoływanego dzieła. Jego zdaniem pod pseudonimem autora –Romana Bertowskiego, ukrywa się były przewodniczący Młodzieży Wszechpolskiej, w której obaj mężczyźni na początku lat dziewięćdziesiątych czynnie działali. Jednak pierwszy z nich z powodu niechęci prezesa został wykluczony z organizacji, obaj panowie poróżnili się.

Wykluczony członek wniósł pozew do sądu okręgowego przeciw twórcy książki z gatunku political fiction o zniesławienie, gdyż w jednej z jej części przedstawiany jest jako staruszek leczony w zakładzie psychiatrycznym. Zażądał od pozwanego zamieszczenia w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” ,”Newsweeku” oświadczenia o treści wskazanej w piśmie procesowym oraz zadośćuczynienia w wysokości 25 tys. zł.

Sąd pierwszej instancji ustalił że opisywana publikacja rzeczywiście miała miejsce. Analizował również przepisy kodeksu cywilnego dotyczące dóbr osobistych i uznał iż w powyższym przypadku nie doszło do naruszenia, gdyż rzekomo zniesławiający fragment powieści nie ma odniesienia do pozwanego, który nie jest ani starcem ani także nigdy nie leczył się w ośrodku dla obłąkanych umysłowo. Nazwisko bohatera nie jest również złożeniem liter imienia i nazwiska powoda. Postać w której zainteresowany się rozpoznał jest nierzeczywista. Nie jest pewnym także czy twórcą książki jest byłym przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej. Nie doszło do naruszenia dóbr osobistych i w związku z powyższym nie ma potrzeby ustalania autora powieści. Powództwo zostało oddalone.

Powód nie dał jednak za wygraną i wniósł apelacje do sądu apelacyjnego w Warszawie.

Sygn.Akt VACa 86/08

Katarzyna Żółkowska