Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o żegludze po Zalewie Wiślanym została podpisana.

W dniu 1 września 2009 roku Wiceministrowie SZ Rzeczpospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej Andrzej Kremer i Władimir Titow podpisali Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o żegludze po Zalewie Wiślanym.

Umowa reguluje zasady żeglugi statków polskich i rosyjskich po Zalewie Wiślanym oraz warunki przekraczania polsko-rosyjskiej granicy państwowej na tym akwenie. Dodatkowo, warunki żeglugi statków państw trzecich płynących do i z polskich portów nadzalewowych zostały uregulowane w rozporządzeniu Rządu Federacji Rosyjskiej Nr 533 z dnia 15 lipca 2009 r. o dopuszczeniu do rosyjskiej części Zalewu Kaliningradzkiego (Wiślanego) statków pod banderą państwa obcego, zmierzających do portów Rzeczpospolitej Polskiej lub z nich.

Dzięki zawarciu umowy żegluga po Zalewie Wiślanym będzie mogła odbywać się na podstawie solidnych regulacji prawnych, zgodnie z postulatami władz samorządowych gmin i miast położonych nad Zalewem oraz środowisk żeglugowych.

Umowa jest stosowana od dnia jej podpisania, co oznacza, iż na podstawie jej postanowień i zgodnie z określonymi w niej warunkami, od 1 września 2009 r. może odbywać się żegluga statków po Zalewie Wiślanym.

MSZ/AS

Zobacz trakże:

Umowa o pracę tylko po polsku

Kolejne posiedzenie rządu 8 września 2009