Krajowa Izba Radców Prawnych w dniu 2 kwietnia 2009 roku zorganizowała konferencję prasową podczas której przedstawiła znaczenie i rangę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wpływu orzeczeń Trybunału na krajowy porządek prawny.

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu daje możliwość dochodzenia swoich praw po wyczerpaniu wszystkich możliwości prawnych w kraju.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Radców Prawnych Dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wymienił problemy dotyczące skarg skierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, czyli:

-niewłaściwe, nieprofesjonalne przygotowanie skarg,

-niewłaściwa reprezentacja skarżących przed Trybunałem.

Z tych względów Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej, ( a w Europie szóste) pod względem ilości nierozpatrzonych spraw.

Prezes KRRP Maciej Bobrowicz zaprezentował wspólny z Helsińską Fundacja Praw Człowieka projekt szkoleniowy mający na celu przygotowanie radców prawnych do pełnienia funkcji pełnomocników skarżących przez ETPCz.

Największa ilość skarg nie zostaje zarejestrowana gdyż nie spełnia podstawowych wymogów formalnych. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest fakt, iż skarga jest najczęściej sporządzana przez samego skarżącego. Nowy projekt szkoleniowy ma podnieść kompetencje radców prawnych w zakresie orzecznictwa strasburskiego, co może mieć pozytywny wpływ również na stosowanie międzynarodowych standardów praw człowieka prze sądy krajowe.

Prof. Marek Safjan (obecne sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości) powołując się na przykłady orzeczeń ETPCz przedstawił ich wpływ na polski system prawny, oraz kreowanie standardów, które kształtują prawo.

Prawa człowieka dotyczą nie tylko relacji z władzą publiczną, ale również mają wpływ na stosunki prywatno-prawne- dodał prof. Safjan.

Zdaniem byłego Prezesa TK polski system skargi konstytucyjnej nie jest w pełni skuteczny gdyż brakuje dobrych mechanizmów pozwalających na wykonanie wyroków w Polsce. Jest to postulat do realizacji w najbliższym czasie, tak aby orzecznictwo ETPCz miało jeszcze większy wpływ na polski porządek prawny, oraz kwestię przestrzegania praw człowieka.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Stały monitoring w celach-zmiany k.k.w.

Nowe zasady kredytu konsumenckiego