Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk, wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kształtu instytucji ubezwłasnowolnienia w polskim systemie prawnym.

W związku z licznymi sygnałami dochodzącymi do RPO odnośnie niewłaściwej ochrony praw osób ubezwłasnowolnionych wystąpił on do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem ustosunkowanie się do kwestii przedstawionych w piśmie.

W przedmiotowym dokumencie podniósł kwestię automatycznego pozbawienia osób ubezwłasnowolnionych prawa do głosowania, nie stosując różnicowania ze względu na materialnoprawne przesłanki ubezwłasnowolnienia jak i bez względu na jego całkowitość lub częściowość. Kwestie podnoszone przez zastępcę RPO w przedmiotowym zakresie wydają się być o tyle aktualne, iż 20 maja 2010r. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie przez Węgry art. 3 Protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podkreślając tym samym że całkowity zakaz głosowania przez osoby częściowo ubezwłasnowolnione, bez względu na ich aktualny stan zdrowia, jest trudny do zaakceptowania.

Zdaniem zastępcy RPO ubezwłasnowolnienie i wiążące się z nim ograniczenie praw publicznych wywiera istotne skutki w sferze konstytucyjnych praw politycznych osób ubezwłasnowolnionych, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Strasburskiego, jak i licznymi aktami prawnymi o zasięgu europejskim i krajowym, co z kolei jest sygnałem o potrzebie zmiany przyjętego w Polsce modelu ubezwłasnowolnienia.

PS/RPO

Zobacz także:

Raporty Agencji Praw Podstawowych UE

Odmowa przyznania dostępu do dokumentów